Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

AOPP vyzýva na osvetu v oblasti práv pacientov

Kategória: Spravodajstvo

Podľa Asociácie na ochranu práv pacientov je úroveň dodržiavania práv pacientov na Slovensku v rámci Európy jednou z najvyšších, to sa však môže zmeniť.

BRATISLAVA 17. apríla (SITA) - Slovenskí pacienti si len zriedkakedy uvedomujú svoje práva napriek tomu, že úroveň ich dodržiavania patrí v rámci Európy medzi najvyššie. Tvrdí to Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP), ktorá zároveň vyzýva verejné inštitúcie na Slovensku na väčšiu osvetu v oblasti práv pacientov. "V diskusii o úlohách inštitúcií v reforme zdravotníctva sa zabúda na úlohu toho najvýznamnejšieho v tomto procese, a tým je pacient. Práve on môže a mal by, ak bude poznať svoje práva, zvýšiť tlak priamo na lekárov či zariadenia," uviedla prezidentka AOPP Eva Madajová. Slovenskí pacienti podľa nej ešte stále akceptujú prístup či už lekára alebo zdravotníckeho zariadenia, ktorý nie vždy možno označiť za propacientsky. Ako Madajová podotkla, v roku 2011 sa Slovensko umiestnilo úrovňou dodržiavania práv pacientov na treťom mieste, avšak to sa môže zmeniť, nakoľko celá Európa tlačí na budovanie povedomia v tejto oblasti.

Jednou z organizácií, ktorá má vo svojej náplni osvetu, je European Patient Forum (EPF), ktorého členom je i AOPP. Prostredníctvom EPF sa môžu slovenské pacientske organizácie vyjadrovať k európskej legislatíve, ktorá sa týka práv pacientov. "Aj preto sme spustili v spolupráci s EPF program na budovanie kapacít pacientskych organizácií na Slovensku. Jeho cieľom je posilniť profesionalitu pacientskych organizácií na Slovensku s dôrazom na poslanie, vízie a stanovené ciele samotných združení," skonštatovala Madajová. K takýmto aktivitám, ktoré pomáhajú osvete, by sa podľa nej mali pridať aj verejné inštitúcie na Slovensku.

Asociácia na ochranu práv pacientov je platformou, ktorá združuje pacientske organizácie na Slovensku. Založená bola v roku 2001 a v súčasnosti má 72 členov.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.