Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

ASL víta opätovné zavedenie výmenných lístkov

Kategória: Spravodajstvo

Pacient podľa Asociácie súkromných lekárov musí byť riadení všeobecným lekárom, aby nestrácal čas návštevami viacerých špecialistov.

BRATISLAVA 31. januára (SITA) - Výmenné lístky sú dôležité regulačné prvky v systéme zdravotnej starostlivosti, tvrdí Asociácia súkromných lekárov (ASL), ktorá ich znovuzavedenie víta. Podľa nej pacient musí byť riadený všeobecným lekárom, aby nestrácal čas návštevami viacerých lekárov špecialistov. "Pacient, ktorý nie je na návštevu u špecialistu správne pripravený (výpis z dokumentácie, základné laboratórne parametre, ak sú potrebné, ďalej informácie o doterajšej liečbe a diagnostike) zbytočne preťažuje špecialistu a predražuje celú diagnostiku a liečbu," tvrdí prezident ASL Ladislav Pásztor.

Asociácia zavedenie výmenných lístkov síce podporuje, v osobitých prípadoch však pred ich potrebou varuje. Nesúhlasí s tým, aby pacient s úrazom či náhlou zmenou zdravotného stavu bol od povinnosti výmenného lístku oslobodený len do 24 hodín od vzniku takejto udalosti. Podľa Pásztora by žiadny časový limit v spomínaných prípadoch existovať nemal a návšteva špecialistu bez odporúčania všeobecného lekára by mala byť automatická. Považuje za nezmyslené, aby pacient s infarktom či s úrazom, ktorého príznaky sa neprejavia do 24 hodín, ale až po niekoľkých dňoch, vysedával u svojho obvodného lekára a čakal na výmenný lístok. "Toto obmedzenie je v praxi nevykonateľné a môže ohroziť poskytnutie zdravotnej starostlivosti pacientov v akútnych ohrozeniach zdravia a života," dodal.

Opätovné zavedenie výmenných lístkov navrhuje strana Smer-SD. Pacient by tak lekára špecialistu mohol navštíviť len na základe odporúčania svojho všeobecného lekára. Toto opatrenie má podľa návrhu zvýšiť kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti a zamedziť duplicitným vyšetreniam, ako i kontraindikáciám pri užívaní liekov. Povinnosť výmenných lístkov by sa pritom nemala vzťahovať na návštevu psychiatra, kožného a zubného lekára, gynekológa a očného lekára, ak si pacient príde dať predpísať okuliare. Odporúčanie všeobecného lekára sa nebude vyžadovať ani do 24 hodín od vzniku úrazu či náhleho zhoršenia zdravotného stavu.

Opätovné zavádzanie výmenných lístkov sa však nepáči opozícii, ktorá tento návrh označila za šikanovanie pacientov. Podľa exministra zdravotníctva a súčasného poslanca za KDH Ivana Uhliarika zmena je krokom späť a povedie k zhoršeniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Práve za jeho ministrovania sa výmenné lístky zrušili. Návrh na ich opätovné zavedenie je súčasťou novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Ak ju poslanci schvália, účinná bude od apríla tohto roka.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.