Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

ASL žiada verejnú minimálnu sieť určiť inak

Kategória: Spravodajstvo

Podľa Asociácie súkromných lekárov je v súčasnosti základným problémom siete, že je určovaná pre kraje a nie pre okresy.

BRATISLAVA 2. decembra (SITA) - Asociácia súkromných lekárov (ASL) navrhuje stanoviť verejnú minimálnu sieť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti na základe nových kritérií. Podľa asociácie je v súčasnosti základným problémom siete, že je určovaná pre kraje a nie pre okresy. "Ak má byť, povedzme, v Nitrianskom kraji istý počet internistov a tento počet by bol naplnený v meste Nitra a v Komárne, Nových Zámkoch, Leviciach ani jeden, tak je to podľa súčasnej legislatívy v poriadku," konštatuje prezident ASL Ladislav Pásztor. Ako pokračoval, asociácia navrhuje určiť sieť podľa počtu obyvateľov a chorobnosti.

Stanovenie minimálnej siete je v kompetencii ministerstva zdravotníctva (MZ). To sa však podľa Pásztora tejto právomoci vzdalo novelou zákona o zdravotných poisťovniach, kde sa určilo, že uzavretím zmluvy o poskytovaní zdravotnej starostlivosti je poskytovateľ zaradený do verejnej minimálnej siete. "Ministerstvo zdravotníctva síce určuje čísla lekárov v sieti, ale skutočnosť určujú zdravotné poisťovne," zakončil Pásztor.

Podľa vyjadrení ministerstva zdravotníctva sa rezort zmenou minimálnej verejnej siete bude zaoberať. Ministerstvo však v súčasnosti akúkoľvek konkretizáciu považuje za predčasnú. "Vyžaduje si totiž podrobnú analýzu a musí byť zabezpečená tak, aby pacientom zaistila dostupné a komplexné poskytovanie zdravotnej starostlivosti," uviedla hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková.

Verejná minimálna sieť poskytovateľov je usporiadanie najmenšieho možného počtu verejne dostupných poskytovateľov na území SR alebo na území príslušného samosprávneho kraja prípadne na území príslušného okresu, a to v takom počte a zložení, aby sa zabezpečila odborná a plynulá zdravotná starostlivosť.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.