Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

ASL zvažuje založenie Zväzu zmluvných poskytovateľov

Kategória: Spravodajstvo

Jednou z jeho úloh zväzu by mala byť aj obhajoba ekonomických záujmov poskytovateľov ambulantnej starostlivosti.

BRATISLAVA 4. februára (SITA) - Asociácia súkromných lekárov (ASL) zvažuje založenie Zväzu zmluvných poskytovateľov, ktorý by garantoval kvalitu ambulantnej zdravotnej starostlivosti a zároveň by presadzoval potreby samotných lekárov. Organizácia by tak na jednej strane napríklad určovala liečebné štandardy pre svojich členov, hovorila do rozmiestnenia lekárov, na druhej strane by obhajovala ich záujmy pri rokovaniach so zdravotnými poisťovňami. Obdobné združenie už funguje napríklad v Nemecku. "Ide o otázku štandardizácie postupov, zvyšovania kvality, a zároveň obhajobu oprávnených ekonomických a spoločenských záujmov poskytovateľov ambulantnej starostlivosti," vysvetlil prezident ASL Ladislav Pásztor, čo by malo byť úlohou zväzu.

Myšlienka vytvoriť takýto typ organizácie vznikla po tom, čo vláda ohlásila plán zaviesť na Slovensku unitárny systém. Ako Pásztor uviedol, voči takémuto monopolu jednej poisťovne chceli postaviť monopol poskytovateľov, ktorý by ich obhajoval. "Vzhľadom na nerovné postavenie hráčov slovenského zdravotného poistného systému je otázka oprávnenosti takéhoto zväzu aktuálna aj v súčasnom zdravotnom systéme," konštatuje prezident ASL. To, kedy by mohol zväz vzniknúť, bude podľa neho záležať od ďalšieho vývoja v otázke jednej zdravotnej poisťovne. 

Pri ASL už v súčasnosti funguje občianske združenie Zdravita, ktoré zastupuje záujmy svojich členov. Členstvo v ňom je dobrovoľné. Pásztor podotýka, že zväz by mal väčšie právomoci oproti Zdravite. Ako jeden z príkladov uvádza, že kým sa občianske združenie podieľa na prerozdelení peňazí, ktoré boli schválené pre ambulantný sektor, zväz by mal ambíciu hovoriť do samotnej výšky financií, ktoré by do tejto sféry mali ísť. Prezident ASL navyše dodáva, že ak majú garantovať kvalitu na strane lekárov, dobrovoľná báza, na ktorej je postavené občianske združenie, nestačí, potrebujú mať aj iné formy vplyvu na členov. 

Na Slovensku sa o vytvorení zväzu začalo hovoriť pre jednu zdravotnú poisťovňu, v Nemecku naopak dôvodom jeho existencie bolo viac ako 200 zdravotných poisťovní.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.