Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Asociácia pacientov by zapojila SR do programu CALYPSO

Kategória: Spravodajstvo

Asociácia na ochranu práv pacienta by privítala, ak by sa Slovensko zapojilo do programu podporovaného turizmu CALYPSO, ktorý sa zameriava na znevýhodnených obyvateľov. Program EÚ by umožnil dostať sa na rekondičné pobyty či kúpeľnú liečbu väčšiemu počtu pacientov.

BRATISLAVA 4. júla (SITA) - Asociácia na ochranu práv pacienta (AOPP) by privítala, ak by sa Slovensko zapojilo do programu podporovaného turizmu CALYPSO, ktorý sa zameriava na znevýhodnených obyvateľov, akými sú seniori, zdravotne ťažko postihnutí a sociálne slabí. Podľa prezidenta asociácie Petra Kučeru by sa tak umožnilo väčšiemu počtu pacientov dostať sa na kúpeľnú liečbu či rekondičný pobyt, a to aj v zahraničí. Ako podotkol, napríklad hemofilikom či psoriatikom zlepšuje zdravotný stav pobyt pri mori, no často je pre nich finančne náročný. 

"Toto je jeden z možných zdrojov," povedal Kučera na margo programu CALYPSO. V okolitých krajinách tento program Európskej únie podľa jeho slov funguje, na Slovensku však zatiaľ nie. Ide o kompetenciu ministerstva dopravy. Podpora rekondičných pobytov z európskych fondov funguje podľa Kučeru čiastočne aj v súčasnosti, avšak zapojením sa do spomínaného programu, by sa zväčšil objem financií, ktoré možno na tento účel využiť. "Systém funguje čiastočne aj v súčasnosti, bez jedného významného zdroja, programu CALYPSO. Ak sa tento zdroj podarí dostať sem na Slovensko, tým pádom sa dostaneme k ďaleko vyššej možnosti ako zlepšiť alebo udržať zdravotný stav širšej vrstvy pacientov," povedal prezident AOPP. 

Program CALYPSO bol jednou z tém seminára "Vplyv európskeho prostredia na pacienta", ktorý usporiadala AOPP v priestoroch Európskeho domu. 

Hovorca ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Martin Kóňa podotýka, že v súčasnosti nie je vyhlásená žiadna výzva v rámci projektu CALYPSO. "Európska komisia však predpokladá v blízkej dobe vyhlásenie výzvy na predkladanie návrhov, ktorá by mala byť zameraná na zvýšenie cezhraničných turistických tokov v mimosezónnom období, so zameraním na cestujúcich seniorov a mládež," uviedol Kóňa. Dodal, že keď o výzve budú mať informácie, zverejnia ich aj na stránke rezortu, tak aby sa do nej mohli relevantné subjekty zapojiť. 

Ako Kóňa doplnil, od roku 2010 do 2013 boli vyhlásené štyri výzvy, pričom ani v jednej nebola medzi oprávnenými aktivitami možnosť refundovania rekondičných pobytov pre pacientov zo znevýhodnených skupín. Podotýka, že CALYPSO bola pôvodne trojročná prípravná akcia komisie na podporu cestovania seniorov, mládeže, rodín s deťmi a ľuďmi so zdravotným znevýhodnením. "Nikdy nešlo ale o priamu refundáciu pobytov, ale o finančnú podporu subjektov, respektíve ich projektov, ktoré týmto skupinám pomáhajú," dodal Kóňa.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.