Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Budúci medici si vedia vďaka špeciálnej tlačiarni vytlačiť živé bunky

Kategória: Spravodajstvo

Budúci lekári, ktorí študujú na Univerzite Komenského (UK) v Bratislave, si môžu vďaka novej 3D biotlačiarni vytlačiť živé bunky.

Bratislava 16. augusta (TASR) - Budúci lekári, ktorí študujú na Univerzite Komenského (UK) v Bratislave, si môžu vďaka novej 3D biotlačiarni vytlačiť živé bunky. Tento prístroj na Ústave simulačného a virtuálneho medicínskeho vzdelávania Lekárskej fakulty UK má medikov zoznámiť s novými možnosťami v oblasti regeneratívnej medicíny.
      „Bioprinting má mimoriadny potenciál do blízkej budúcnosti. V budúcnosti bude už bežné vytlačiť náhradu poškodeného tkaniva alebo orgánu z vlastných buniek pacienta. Predíde sa tak odmietnutiu tkaniva pri transplantáciách a pacient tiež nebude musieť podstupovať imunosupresívnu liečbu," uviedol priekopník 3D tlače v medicíne na Slovensku Andrej Thurzo.
      Biotlačiareň, ktorá bude slúžiť pre študentov aj pedagógov, je prvou svojho druhu na Slovensku. Prístroj realizuje tlač prostredníctvom dvoch hláv priamo na Petriho misku. Pri kultivácii ľudských buniek sa biologický atrament umiestnený do zásobníkov vytláča tryskami pre tlač. Tlačiareň vytvára vzor buniek z vrstiev prekladaných hydrogélom. Vytlačené tkanivo sa potom nechá prirodzene rásť. 
      "O niekoľko rokov bude asi samozrejmé, že niektoré špecializácie lekárov budú bežne pracovať s digitálnymi 3D modelmi ako výstupmi do 3D biotlačiarne. Je preto skvelé, že medici Univerzity Komenského sa už dnes majú možnosť oboznámiť so svetom regeneratívnej medicíny - možno reality ich klinickej praxe po úspešnom skončení štúdia na Lekárskej fakulte UK," povedal Thurzo.
      Biotlačiareň zakúpila Slovenská spoločnosť pre regeneratívnu medicínu – z podpory Nadácie Tatra banky. Hodnota prístroja spolu s biologickým atramentom je vyše 10.000 eur.
      TASR informácie poskytla Andrea Földváryová z oddelenia vzťahov s verejnosťou Univerzity Komenského v Bratislave.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.