Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Čakať na operáciu by sa malo najviac rok, navrhuje SDKÚ

Kategória: Spravodajstvo

Ak zdravotná poisťovňa nezabezpečí pacientovi zdravotnú starostlivosť do 12 mesiacov, musí mu ju preplatiť v zahraničí.

Správa "ZDRAVOTNÍCTVO: Čakať na operáciu by sa malo najviac rok, navrhuje SDKÚ" bola rozšírená o vyjadrenie ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej v poslednom odseku

BRATISLAVA 23. januára (SITA) - Pacienti by mali na plánovanú zdravotnú starostlivosť čakať najviac 12 mesiacov. Ak sa jej nedočkajú do jedného roka, zdravotná poisťovňa im ju preplatí v ktorejkoľvek krajine Európskej únie. Takúto zmenu v zákone o zdravotných poisťovniach chce už na januárovej parlamentnej schôdzi presadiť strana SDKÚ-DS. Podľa poslanca NR SR za SDKÚ-DS Viliama Novotného by mala poisťovňa po novom povinnosť manažovať pacienta tak, aby do roka dostal zdravotnú starostlivosť, ak to odmietne bude to jeho rozhodnutie. "Ak je fixovaný pacient ku konkrétnemu poskytovateľovi v konkrétnej veci a odmieta akúkoľvek inú alternatívu, ktorú ponúkame, nútiť ho nemôžte. On sa musí rozhodnúť," povedal Novotný. Ten poukazuje na to, že čakacie doby sa stále predlžujú, pričom na niektoré plánované zákroky sa čaká tri či štyri roky.

Predstavitelia SDKÚ-DS preto vyzývajú vládu, aby podporila tento návrh a dala ľuďom istoty. "Treba zaviesť kontrolovateľné pravidlá, posilniť nárok pacienta na plánovanú zdravotnú starostlivosť," uviedol Novotný. Ako pokračoval, chcú takýmto spôsobom zároveň využiť kladný hospodársky výsledok zdravotných poisťovaní na skrátenie čakacích dôb pre pacientov. Podľa neho už v súčasnosti je veľký záujem zo strany Slovákov o operácie v Česku alebo Rakúsku, prízvukuje však, že momentálne pánom v tejto situácii je zdravotná poisťovňa a pacient je rukojemník.

Ďalšou zmenou, ktorú strana navrhuje, je vytváranie čakacích zoznamov na viaceré plánované zákroky. Ako pripomenul Novotný v súčasnosti sa čakačky tvoria len na šesť diagnóz, pričom ochorení, ktoré si vyžadujú plánovaný zákrok, je podstatne viac. "Chceme zaviesť jasné kontrolovateľné pravidlá na vedenie čakacích zoznamov, chceme posilniť nárok pacienta na plánovanú zdravotnú starostlivosť," dodal.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská zatiaľ obsah návrhu strany SDKÚ-DS podrobne nepozná, hodnotí ho však ako populistický. "Z tej prvej vody sa mi zdá skutočne nekompetentne populistický, pretože do čakacích listín vstupuje strašne veľa faktorov," uviedla Zvolenská. Ako spresnila, ohľad treba brať na úhradu zdravotnej poisťovne, právo slobodne si vybrať svojho lekára a zdravotnícke zariadenie ako kapacitu takéhoto zariadenia či zdravotný stav pacienta. Podľa ministerky sú čakacie zoznamy v súčasnosti upravené dostatočne a občania majú v rámci legislatívnej úpravy plnú dostupnosť zahraničnej liečby, čo sa má ešte prehlbovať cezhraničnou spoluprácou, ktorá je prijímaná v rámci Európskej únie. "Toto je podľa mňa populistická záležitosť a rieši veci, ktoré riešiť vôbec netreba a sú riešené dobre," povedala Zvolenská. Na margo rozšírenia čakačiek na ďalšie diagnózy tvrdí, že v súčasnosti sú v zoznamoch obsiahnuté tie najdôležitejšie ochorenia, pri ktorých je zároveň predpoklad najdlhšieho čakania. Za podstatnejšie považuje, aby pacienti boli viac informovaní o svojom zaradení, že ich nikto na čakačke nepredbieha a že systém funguje a je spravodlivý.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.