Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Ceny liekov sa určujú po novom

Kategória: Spravodajstvo

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že zmena referencovania nebude zdražovať lieky pacientom, opozičný poslanec kontruje, že ceny liekov porastú, farmaceutické firmy očakávajú naopak ich zlacňovanie.

BRATISLAVA 6. januára (SITA) - Ceny liekov sa od nového roka už neurčujú ako druhé najnižšie v Európskej únií, ale ako priemer troch najnižších. Novinku v zmene referencovania priniesla novela zákona o rozsahu a úhradách liekov, ktorá je účinná od prvého januára. Zmena sa dotkla aj zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín, kde sa ceny určujú podľa rovnakého kľúča.

Ministerstvo zdravotníctva konštatuje, že aj po tejto legislatívnej úprave by mali ostať ceny na jednej z najnižších úrovní v rámci krajín EÚ. Rezort vsadil na takzvaný nulový variant, ako ho pred časom nazvala ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. Na jednej strane neprinesie výrazné úspory, na strane druhej však nebude zdražovať lieky pacientom. Opak si ale myslí opozičný poslanec Viliam Novotný z SDKÚ-DS. Ten na základe prepočtov dospel k záveru, že nová úprava legislatívy ovplyvní ceny 1 037 liekov, z ktorých 815 zdražie a 222 zlacnie. Podľa jeho slov s použitím cien liekov z októbra 2012 a už na základe nového referencovania by 815 liekov zdraželo v celoročnom premietnutí o 92, 5 mil. eur.

Proti zmene určovania cien liekov vystúpili aj farmaceutické firmy. Tie na rozdiel od Novotného tvrdia, že nové určovanie cien povedie k zlacňovaniu liekov. Poukazujú pritom na to, že už teraz nízke ceny liekov na Slovensku spôsobujú ich vývoz do zahraničia a ich následný nedostatok pre slovenských pacientov.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.