Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

České nemocnice vlani ošetrili cez 17 tis. občanov SR

Kategória: Spravodajstvo

Podľa údajov Ústavu zdravotníckých informací a statistiky ČR bolo na občanov Slovenska vynaložených 173 mil. CZK.

BRATISLAVA 5. mája (SITA) - Najčastejšie ošetrovanými cudzincami v českých nemocniciach boli v minulom roku občania Slovenska. Z celkového počtu 89 156 cudzincov, ktorí vyhľadali lekársku starostlivosť v Česku, bolo 17 261 Slovákov. Najviac, až 13 tisíc z nich, bolo vo vekovej kategórii od 20 do 59 rokov. Vyplýva to z údajov Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ČR.

Na zdravotnú starostlivosť Slovákov bolo vynaložených 173 mil. CZK z celkových 640 mil. CZK, ktoré išli na cudzincov. U väčšiny Slovákov sa hradilo ošetrenie v českých nemocniciach zo zahraničného poistenia, a to v objeme 108,5 mil. CZK. Občania Slovenska spolu s občanmi Belgicka, Fínska, Rakúska a Švédska tak využili európske poistenie na viac ako 60 percent nákladov. Zo zmluvného poistenia v ČR išlo na zdravotnú starostlivosť Slovákov 33,6 mil. CZK. V hotovosti zase zaplatili 18,5 mil. CZK. Dohromady zostalo neuhradených za ošetrenie občanov SR ešte 11,2 mil. CZK, z čoho je takmer 8 miliónov CZK po lehote splatnosti.

(1 EUR= 25,640  CZK)

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.