Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

DFNsP Bratislava skončila vlani v strate 8,4 mil. eur

Kategória: Spravodajstvo

Celkový dlh nemocnice bol na konci minulého roka takmer 26 mil. eur.

BRATISLAVA 2. marca (SITA) - Detská fakultná nemocnica v Bratislave (DFNsP BA) si v minulom roku vylepšila hospodárenie, zostáva však i naďalej v záporných číslach. Kým rok 2012 skončila v strate 9,3 mil. eur, uplynulý rok uzatvárala s mínusom 8,4 mil. eur. Jej celkový dlh dosiahol na konci vlaňajška takmer 26 mil. eur.

K lepšiemu výsledku mali prispieť racionalizačné opatrenia, ako napríklad zriadenie trojstupňovej kontroly objednávania liekov, špeciálneho zdravotníckeho materiálu či diagnostík. "Veľmi efektívne sa ukázali tiež denné kontroly opodstatnenia počtu personálu na pracoviskách vo vzťahu k počtu hospitalizovaných pacientov," uviedla hovorkyňa DFNsP BA Dana Kamenická s tým, že takto sa im podarilo znížiť počet nadčasových hodín u sestier. Pozitívne sa pod hospodárenie najväčšej detskej nemocnice podpísali aj vyššie výnosy zo strany zdravotných poisťovní a zníženie prevádzkových nákladov. 

Podľa Kamenickej mnohé racionalizačné opatrenia smerujú aj k skvalitneniu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Ako príklad uvádza predĺženie ordinačných hodín ambulancií či optimalizáciu priestorov v poliklinike, čím sa zväčšila plocha pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti. "Tieto a mnohé iné opatrenia a skutočnosti pomohli zvýšiť výnosy nemocnice o 1 713 000 eur oproti roku 2012," dodala Kamenická. 

Bratislavská detská nemocnica je jedinou z troch, ktorá skončila v strate. Ostatné dve, v Košiciach a Banskej Bystrici, mohli na konci minulého roka skonštatovať, že sa im podarilo dostať z mínusových čísiel. DFNsP Košice otočila hospodárenie zo straty 341 tisíc eur v roku 2012 do minuloročného zisku 200 tisíc eur. Medziročne jej však stúpli záväzky po lehote splatnosti o 86 tisíc eur, ku koncu vlaňajška boli vo výške viac ako jeden milión eur. Aj DFNsP Banská Bystrica dosiahla za minulý rok zisk, dostala sa do plusu 118 tisíc eur. Rok predtým skončila v strate 937 tis. eur. Nemocnici však taktiež medziročne narástli záväzky po lehote splatnosti o 406 tisíc eur, ku koncu roka 2013 tak boli vo výške 686 tisíc eur.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.