Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Disponibilné zdroje v zdravotníctve stúpli o 0,2 %

Kategória: Spravodajstvo

V roku 2013 boli celkové disponibilné zdroje v zdravotníctve vo výške viac ako 5,2 mld. eur.

BRATISLAVA 18. júla (SITA) - Celkové disponibilné zdroje v slovenskom zdravotníctve vzrástli v minulom roku oproti roku 2012 o 12,9 mil. eur, čo znamená navýšenie o 0,2 percenta. Vlani bolo v tomto sektore viac ako 5,2 mld. eur. Za nárastom stoja ekonomicky aktívne osoby, ktoré odviedli viac na poistnom ako aj súkromné zdroje. Vyplýva to zo správy o stave vykonávania verejného zdravotného poistenia za rok 2013, ktorú pripravil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Najväčšiu časť zdrojov tvorilo zaplatené poistné. Za minulý rok bolo vo výške cez 3,8 mld. eur. Z toho štát uhradil za svojich poistencov takmer 1,3 mld. eur, čo je medziročne o 81, 4 mil. eur menej. V uplynulom roku sa znížila sadzba poistného za poistencov štátu z 4,3 % na 4,25 % z priemernej mzdy spred dvoch rokov. Napriek percentuálnemu poklesu, štát v peňažnom vyjadrení uhradil vlani za každého svojho poistenca vyššie zdravotné odvody o 0,11 eura, mesačne 33,4 eura. Avšak poistné odvádzal za menšiu skupinu ľudí, počet poistencov štátu sa znížil o 81,4 tisíc osôb. Ekonomicky aktívni obyvatelia poslali do zdravotných poisťovní takmer 2,6 mld. eur, čo je oproti roku 2012 viac o 145 mil. eur. Výška zaplateného poistného tak pri celkovej bilancii vzrástla medziročne o 63,8 mil. eur. 

Objem peňazí rástol aj vďaka súkromným zdrojom, ktoré medziročne stúpli o 11,8 mil. eur na 1,3 mld. eur. Ide o výdavky obyvateľov za tovary a služby v oblasti zdravotníctva, ktoré nepokrýva poistenie. Na druhej strane poklesli rozpočtované platby plynúce z ministerstva zdravotníctva, z obcí a VÚC. V minulom roku boli vo výške 91,3 mil. eur. Poklesli tak o 62,7 mil. eur.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.