Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Dlh nemocníc voči SP už presiahol 90 mil. eur

Kategória: Spravodajstvo

Za prvé dva mesiace tohto roka vzrástli pohľadávky Sociálnej poisťovne voči zdravotníckym zariadeniam o 6,5 mil. eur.

BRATISLAVA 20. marca (SITA) - Dlh zdravotníckych zariadení voči Sociálnej poisťovni už prekročil hranicu 90 mil. eur. Na konci februára predstavoval 92,8 mil. eur, čo je oproti záveru vlaňajška o 6,5 mil. eur viac. Sociálna poisťovňa eviduje pohľadávky voči piatim zdravotníckym zariadeniam v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva (MZ) a 16 transformovaným nemocniciam. Dlhy počas uplynulého mesiaca rástli štrnástim z nich. Vyplýva to z informácie o vývoji pohľadávok Sociálnej poisťovne voči zdravotníckym zariadeniam k 28. februáru 2014.

Najviac, až 65,3 percentami, sa na celkovom dlhu podieľali zaradenia MZ. Tie v závere predchádzajúceho mesiaca dlhovali na neuhradenom poistnom 60,6 mil. eur. Pohľadávky voči nim medzimesačne narástli o 2,6 mil. eur. Dlh stúpol Univerzitnej nemocnici Bratislava, Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou Bratislava, Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica a Národnej transfúznej službe SR, Bratislava. 

Voči transformovaným zdravotníckym zariadeniam evidovala Sociálna poisťovňa pohľadávky v objeme 32,2 mil. eur, čo je v porovnaní s januárom nárast o 593 tis. eur. Dlh vo februári prehĺbili Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach, Nemocnica s poliklinikou v Považskej Bystrici, Nemocnica s poliklinikou Dunajská Streda, a. s., Nemocnica A. Wintera n. o. Piešťany, Dolnooravská nemocnica s poliklinikou MUDr. L. N. Jégého Dolný Kubín, Nemocnica s poliklinikou Myjava, Liptovská nemocnica s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu Liptovský Mikuláš, Všeobecná nemocnica s poliklinikou, n. o., Veľký Krtíš, Nemocnica s poliklinikou Ilava, n. o. a Sanatórium Tatranská Kotlina, n. o.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.