Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Dobudovanie transfúznej služby stálo 8,2 mil. eur

Kategória: Spravodajstvo

Pracovisko Národnej transfúznej služby v Košiciach bolo zrekonštruované za 1,4 mil. eur

BRATISLAVA 13. júna (SITA) - Národný projekt Dobudovania infraštruktúry Národnej transfúznej služby (NTS) si vyžiadal celkové náklady vo výške 8,2 mil. eur. Úspešne bol zavŕšený vo štvrtok. Ako informovala projektová manažérka NTS SR Martina Grožajová, financovanie projektu bolo zabezpečené cez nenávratný finančný príspevok z Operačného programu Zdravotníctvo vo výške 7,3 mil. eur. Zvyšnú sumu hradila Národná transfúzna služba SR z vlastných zdrojov.

Najvyššia čiastka, viac ako päť miliónov eur, išla v rámci projektu na kúpu prístrojového vybavenia. Ďalších 1,4 mil. eur si vyžiadala rekonštrukcia pracoviska v Košiciach. NTS doplnilo aj svoj vozový park o sanitky v hodnote 770,4 tis. eur. Zvyšných 11 tis. eur išlo na propagáciu. Ako uviedla Grožajová, generálnym dodávateľom pri projekte bola spoločnosť BIOHEM s.r.o.

"Som veľmi rada, že sa nám podarilo dotiahnuť tento národný projekt do úspešného konca, čím sme Národnú transfúznu službu SR kvalitou zaradili medzi európsky štandard v transfúziológii," uviedla riaditeľka NTS SR Renáta Dundová.

Národná transfúzna služba SR bola zriadená v roku 2004. Predmetom jej činnosti je komplexné spracovanie krvi, produkcia krvných prípravkov a ich distribúcia do zdravotníckych zariadení. NTS má 14 transfúziologických pracovísk, z čoho tri sú veľkokapacitné spracovateľské centrá v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach a 11 odberových centier. NTS vykoná ročne 150 tisíc odberov krvi, čo predstavuje 70 percent z celkového počtu odberov krvi na Slovensku.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.