Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Dohľad môže robiť i bezpečnostný technik, povolilo MZ

Kategória: Spravodajstvo

Ministerstvo zdravotníctva vyhovelo zamestnávateľom, zdravotný dohľad nad nerizikovými zamestnancami nebudú musieť zabezpečovať len cez zdravotníckeho pracovníka.

BRATISLAVA 14. apríla (SITA) - Zdravotný dohľad nad pracovnými podmienkami pri nerizikových zamestnancoch (1. a 2. kategória), ktorý sa opätovne zavádza, bude môcť vykonávať nielen zdravotník ale aj bezpečnostný technik po zaškolení. Vyplýva to z návrhu novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorý prešiel v utorok Legislatívnou radou vlády.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) tak vyhovelo požiadavke zamestnávateľov. "Významným spôsobom to rozširuje okruh ľudí, ktorí dohľad budú môcť vykonávať a malo by to znížiť náklady a to je ten základný motív," uviedol prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka ešte v pondelok po rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady. 

Zavedenie dohľadu aj pre nerizikových zamestnancoch stanovuje európska smernica, ktorú Slovensko musí implementovať. Pôvodný návrh z dielne MZ predpokladal, že dohľad bude môcť robiť len zdravotnícky pracovník. Zamestnávatelia však kontrovali, že takáto formulácia ide nad rámec európskej smernice a znamená pre zamestnávateľov neprimeranú finančnú záťaž. Poukazovali na to, že smernica nevyžaduje, aby pri nerizikových zamestnancoch vykonával dohľad zdravotník, ale len osoba, ktorá má potrebné schopnosti, vedomosti a materiálne vybavenie. 

Podľa zamestnávateľov, alternatíva, na ktorej sa sociálni partneri dohodli, na jednej strane vyhovie požiadavkám európskej legislatívy a na strane druhej nebude znamenať väčšie finančné náklady pre zamestnávateľov. Rezort tvrdí, že návrh novely zákona je z hľadiska ochrany zdravia zamestnancov ako aj výdavkov zamestnávateľov, vyvážený. Zástupcovia MZ ho konzultovali aj na pôde Európskej komisie, ktorá potvrdila, že je v súlade so smernicou. 

Novela zákona zavádza zamestnávateľom povinnosť zabezpečiť dohľad pre všetkých zamestnancov. V súčasnosti majú takúto povinnosť len voči rizikovým pracovníkom. "Pre zamestnancov v kategórii 3 a 4 zdravotný dohľad nad pracovnými podmienkami a lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci v určenej frekvencii zostávajú bez zmeny, teda platí súčasný právny stav," uviedla hovorkyňa MZ Martina Lidinská. 

Najbližšie bude o návrhu rozhodovať vláda.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.