Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Dr. Max odpovedá na zrušenie vernostných zliav reklamou

Kategória: Spravodajstvo

Spoločnosť Mirakl, prevádzkovateľ siete lekární Dr. Max verí, že poslanci NR SR zvážia argumenty a vernostné systémy zostanú zachované.

BRATISLAVA 14. októbra (SITA) - Sieť lekární Dr. Max odpovedá na snahu ministerstva zdravotníctva zrušiť vernostné systémy reklamnou kampaňou, ktorá ich propaguje. Dr. Max tak robí v čase keď zrušenie vernostného systému odobrila už aj vláda. Ako pre agentúru SITA uviedol Sína Niku zo spoločnosti Mirakl, ktorá prevádzkuje lekárne Dr. Max, kampaň je určená pre tých, ktorí ešte o existencii takejto možnosti nevedia. "Veríme totiž, že poslanci NR SR zvážia a vyhodnotia argumenty pre a proti zachovaniu vernostných systémov, a vernostné systémy zostanú zachované," povedal Niku. V každom prípade však vidia v propagácií zmysel, nakoľko ak by aj zákaz prešiel, bude sa týkať len liekov na predpis. Na voľnopredajné lieky budú môcť lekárne poskytovať zľavy aj naďalej.

Spoločnosť Mirakl stále trvá na tom, že zo strany ministerstva nezaznel žiaden relevantný argument, ktorý by hovoril za zrušenie vernostných zliav na receptové lieky. Posledný z nich, ktorým ministerstvo zákaz zdôvodňovalo, že ľudia si za nazbierané zľavy kupujú aj to, čo nepotrebujú, ako krémy či vitamíny a nechajú tak v lekárňach viac peňazí, ako plánovali, Niku dementuje. "Až 80 % pacientov si u nás cez vernostný systém znižuje doplatok za predpisované lieky, čiže si reálne znižuje finančnú záťaž a nenakupujú dodatočné nepredpisové produkty," skonštatoval Niku, podľa ktorého argument ministerstva vychádza z nevedomosti využívania vernostných systémov. Zároveň pripomenul, že návrh na zrušenie vernostných systémov sa voľnopredajných liekov netýka, zľavy na ne budú môcť poskytovať aj naďalej.

Dúfa, že poslanci prehodnotia zrušenie zákazu vernostných systémov aj na základe faktov, podľa ktorých len v ich sieti využíva zľavy 700 tisíc klientov, ktorým počas trvania týchto benefitov od decembra minulého roka ušetrili 2,4 mil. eur a ďalších 1,2 mil. eur zdravotným poisťovniam. "Skutočne nechápeme, keď sa firma rozhodne, že poskytne pacientovi a zdravotnej poisťovni zľavu, v čom je pre štát výhodné takúto možnosť zakázať," pýta sa Niku.

Spoločnosť Mirakl za zachovanie vernostných systémov spísala už hromadnú pripomienku a začala petíciu, ktorá potrvá do konca októbra.

Ministerstvo chce zrušením takýchto benefitov odstrániť praktiky, ktoré vedú k zvyšovaniu spotreby liekov, vrátane tých, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis. Ako rezort konštatuje, každá činnosť podporujúca spotrebu liekov, je v rozpore s cieľmi štátnej zdravotnej politiky. Ako pred časom uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská, motívom zmeny predloženého liekového zákona je, že pacient nie je klasický konzument. "Pacient sa má liečiť a legislatíva, ktorá vedie k tomu, aby sa podporovala nie liečba, ale konzumácia liekov, nie je správna," uviedla Zvolenská, ktorá odmietla, že zákazom zliav by ministerstvo bralo ľuďom peniaze, aj keď to tak subjektívne môžu ľudia chápať. Vernostné systémy podľa nej skôr popudzujú ľudí k tomu, aby kupovali aj veci, ktoré v skutočnosti nepotrebujú, čo v konečnom dôsledku znamená, že pacient utratí v lekárni viac.

Analytik Health Policy Institute Tomáš Szalay nevníma vernostné systémy negatívne. Do zdravotníctva podľa neho prinášajú potrebný spotrebiteľský prvok, ktorý pozerá na človeka nielen ako na pacienta, ale aj ako na klienta. "Lekárne, ktoré takéto programy ponúkajú, majú zrejme vypočítané úspory z rozsahu a robia to asi preto, že sa im to oplatí. Čím viac liekov sa v nich vydá, tým väčší profit môžu dosiahnuť a o jeho časť sa môžu rozdeliť s poisťovňou i pacientom," skonštatoval Szalay.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov