Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Farmafirmy dali vlani na marketing 41 mil. eur

Kategória: Spravodajstvo

Nulové výdavky nahlásilo ministerstvu zdravotníctva 136 farmaceutických spoločností.

BRATISLAVA 24. februára (SITA) - Farmaceutické spoločnosti vynaložili v minulom roku viac ako 41 miliónov eur na marketing, propagáciu a nepeňažné plnenia. Výdavky priznalo 188 farmafiriem, ďalších 136 nahlásilo nulové výdavky. Vyplýva to z údajov ministerstva zdravotníctva (MZ), ktorému sú spoločnosti povinné tieto informácie oznamovať. Rezort predpokladá, že svoju povinnosť si nesplnil a výdavky do konca januára tohto roka za vlaňajšok nenahlásil približne rovnaký počet firiem, ako tomu bolo v roku 2013.

"Vzhľadom na to, že ide o zákonnú povinnosť, MZ SR začne správne konanie voči spoločnostiam, ktoré tak neurobili," uviedla hovorkyňa MZ Martina Lidinská. Nenahlásenie výdavkov na propagáciu, marketing a nepeňažné plnenia môže vyjsť farmaceutické firmy na 500 eur až 25 tisíc eur. MZ začalo v uplynulom roku konať voči 74 spoločnostiam, ktoré si nesplnili svoju úlohu. Povinnosť nahlasovať rezortu zdravotníctva výdavky na propagáciu a marketing vyplýva farmaceutickým spoločnostiam zo zákona o lieku.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.