Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Fico by podľa SaS mal prestať experimentovať s rezortom

Kategória: Spravodajstvo

 

 

 

Najväčším problémom zdravotníctva na Slovensku je podľa predsedu SaS Richarda Sulíka jeho obrovská neefektívnosť.

 

 

 

BRATISLAVA 2. novembra (SITA) – Strana Sloboda a solidarita (SaS) vyzýva premiéra Roberta Fica, aby v súvislosti so zámerom vytvoriť jednu zdravotnú poisťovňu na Slovensku prestal experimentovať a hazardovať s peniazmi daňovníkov. Na tlačovej besede to uviedol predseda strany SaS Richard Sulík. Upozornil, že vláda nehovorí o tom, čo projekt vytvorenia jednej poisťovne bude Slovensko stáť. "Už prvý experiment so súkromnými poisťovňami stál vládu 25 miliónov eur na právne služby," uviedol Sulík k protiústavnému zákazu zisku zdravotných poisťovní prijatému za prvej vlády Roberta Fica. Ako dodal, vláda opäť riskuje, že jej kroky budú protiústavné.

Najväčším problémom zdravotníctva na Slovensku je podľa Sulíka jeho obrovská neefektívnosť. "Je to spôsobené tým, že štát ovláda viac ako polovicu slovenského zdravotníctva," povedal. Robert Fico sa pritom podľa šéfa SaS vytvorením jednej zdravotnej poisťovne chystá podiel štátu v zdravotníctve zvýšiť, čím celú situáciu v zdravotníctve len zhorší. Odborník SaS na zdravotníctvo Peter Kalist poukázal na to, že v materiáli o zavedení jednej poisťovne sa ani raz nespomína, aké prínosy to bude mať pre pacienta.

Vláda v stredu schválila projekt zavedenia jednej zdravotnej poisťovne na Slovensku od roku 2014. Ako na stredajšej tlačovej besede uviedol premiér Robert Fico, vláda principiálne odmieta predstavu, aby si súkromné zdravotné poisťovne brali z verejných peňazí súkromný zisk. "Chceme na Slovensku jednu zdravotnú poisťovňu. Pokiaľ sa nedohodneme s vlastníkmi dvoch súkromných spoločností, bude použitý legitímny a ústavný postup, ktorý sa nazýva vyvlastnenie," dodal premiér.

Na kúpu alebo vyvlastnenie súkromných poisťovní sa podľa Fica majú využiť prostriedky z predaja štátneho majetku. "Sú niektoré štátne aktíva, z ktorých štát nič nemá a ja sa nebránim tomu vzdať sa jednej časti štátnych aktív za predpokladu, že štát sa posilní v inej oblasti," povedal. Tieto štátne aktíva však predseda vlády odmietol konkretizovať. "Požiadal som ministerku, že musí venovať veľkú pozornosť ústavnosti tohto procesu, aby nám samotný akt o vyvlastnení nemohol niekto napadnúť z nejakých formálnych alebo iných chýb na všeobecnom súde, na Ústavnom súde SR a na európskych inštitúciách," povedal predseda vlády.

Za roky 2006 až 2011 si podľa Fica súkromné poisťovne vytiahli 550 mil. eur ako zisk, okrem toho mali ďalších 350 mil. eur ako výdavky zo správneho fondu. "Celkovo nás činnosť súkromných poisťovní vyšla v týchto rokoch na 900 mil. eur bez akéhokoľvek vplyvu na zvýšenie kvality zdravotníctva," upozornil premiér. Vláda chce podľa neho rokovať som súkromnými poisťovňami do konca budúceho roka.

V hre sú tri možnosti, ako vytvoriť jednu zdravotnú poisťovňu, a to správa poistného kmeňa, odkúpenie akcií či vymedzených aktív alebo vyvlastnenie súkromných zdravotných poisťovní. Rezort na základe analýzy zhodnotil, že najlepšou metódou, ako dospieť k jednej poisťovni, je prevod akcií súkromných zdravotných poisťovní. "Ako jediný z analyzovaných variantov umožňuje štátu získať výlučnú kontrolu nad všetkými zložkami podnikania neštátnej poisťovne," konštatuje ministerstvo v materiáli. Zároveň uvádza, že nadobudnutím plnej riadiacej kontroly štátu nad súkromnými poisťovňami získa štát kontrolu aj nad súdnymi spormi, ktoré vedú tieto poisťovne proti štátu.

Odpoveď na otázku, akú hodnotu majú súkromné poisťovne, má dať audit. Ak s ním súkromná poisťovňa nebude súhlasiť, štát bude môcť oceniť takúto poisťovňu aj bez auditu, a to aj na základe neúplných informácií, vyplýva z materiálu. Ak by odkúpenie zlyhalo, na rad má prísť vyvlastnenie. Celý proces sa následne zavŕši vlastnou unitarizáciou systému, a teda organizačným a ekonomickým zjednotením všetkých zdravotných poisťovní do jedného celku. Týmto krokom by sa tak ukončila prvá fáza transformácie.

Subjektom, ktorý bude zastupovať štát v celom procese zmien, má byť buď Všeobecná zdravotná poisťovňa, alebo osobitná Spoločnosť pre zavedenie unitárneho systému verejného zdravotného poistenia, ktorá bude vytvorená len za účelom vzniku jednej poisťovne. Rezort zdravotníctva v úvodnej fáze procesu predpokladá prijatie transformačného zákona, ktorý okrem iného určí aj spôsob stanovenia ceny súkromných poisťovní či proces vyvlastnenia. Na tento zákon bude následne nadväzovať zákon reformný.

Ministerstvo predpokladá, že k rokovaniam s akcionármi by štát mohol pristúpiť v októbri 2013. Unitárny systém by následne začal fungovať od januára 2014. V prípade, že štát pristúpi k vyvlastňovaniu, termín zavedenia jednej poisťovne sa presunie na júl 2014.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.