Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Japonskí lekári bojujú proti reforme systému poistenia

Kategória: Spravodajstvo

Reforma navrhnutá premiérom Abem by pritom mala pomôcť ekonomike prostredníctvom zvýšeného dopytu po nových liekoch a zdravotníckej technike.

TOKIO 26. augusta (SITA, Reuters) - V rámci debaty o reforme systému zdravotného poistenia sa japonská lekárska komora (JMA) postavila proti plánom premiéra Šinza Abeho. Reforma by pritom mala byť súčasťou krokov na oživenie ekonomiky v krajine.

Tzv. "plán troch šípov", ktorý začiatkom roka predstavil premiér Abe, okrem iného počíta aj so zásadnou zmenou v japonskom systéme univerzálneho zdravotného poistenia. Tá by mala podporiť hospodársky rast prostredníctvom zvýšenia dopytu a zrýchlenia schvaľovania inovatívnych liekov a zariadení, ako aj zvýšiť export zdravotníckej techniky.

Podľa zástancov reformy by zmeny dali pacientom aj lekárom väčšiu možnosť voľby pri liečbe a obviňujú drobných lekárov z toho, že sa boja konkurencie väčších kliník a nemocníc. Reforma by však pri možnostiach liečby zväčšila rozdiel medzi bohatými a chudobnými, oponujú predstavitelia JMA, ministerstva zdravotníctva a niektorí odborníci s tým, že sa len snažia ochrániť princíp dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

Systém zdravotného poistenia v Japonsku obsahuje zákaz tzv. zmiešanej liečby, čo znamená, že ak pacient chce vyskúšať alternatívnu liečbu ako doplnok k tej štandardnej, musí si v plnej výške uhradiť obe, keďže poisťovňa mu v takomto prípade ani štandardnú liečbu neuhradí. Podľa niektorých japonských odborníkov by zmiernenie alebo zrušenie tohto zákazu viedlo k dvojstupňovému systému poistenia, v ktorom by poisťovne postupne prestali uhrádzať drahšie procedúry, a tak by ohrozilo "posvätný" princíp dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

Niektorí zástancovia reformy však naopak žiadajú aj dereguláciu verejného zdravotného poistenia a poukazujú na to, že takýto krok by odbremenil štátne financie, ktoré starnúca japonská populácia už v súčasnosti nadmerne zaťažuje.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.