Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Je obdobie chrípkovej sezóny, treba často vetrať a umývať si ruky

Kategória: Spravodajstvo

Primerane sa obliekať, často vetrať a umývať si ruky. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje, že od októbra do konca apríla je obdobie chrípkovej sezóny, a preto treba dbať na prevenciu.

Bratislava 24. novembra (TASR) – Primerane sa obliekať, často vetrať a umývať si ruky. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje, že od októbra do konca apríla je obdobie chrípkovej sezóny, a preto treba dbať na prevenciu.
      Chrípka a akútne respiračné ochorenia (ARO), ktoré sa môžu v tomto čase rozširovať, sa okrem kontaktu s chorým človekom a infikovanými predmetmi prenášajú aj vzduchom. "Vetrať treba v škôlkach, školách a na pracoviskách, ľudia by sa mali vyhnúť aj väčším uzavretým priestorom ako sú kiná alebo divadlá," upozornila hovorkyňa ÚVZ SR Lenka Skalická. Počas tohto obdobia by sa podľa niektorých odporúčaní malo obmedziť aj podávanie rúk.
      "Medzi najdôležitejšiu prevenciu patrí ich časté umývanie po každom kýchnutí, kašľaní a vyfúknutí nosa, jednorazové vreckovky by mal nakazený bezpečne likvidovať," pripomenula. Ľudia by nemali zabúdať ani príjem ovocia, zeleniny a tekutín, otužovanie, pobyt na čerstvom vzduchu či na dostatok odpočinku. 
      Chrípke sa dá najúčinnejšie predísť každoročným očkovaním, pripomenula Skalická. Najvhodnejší čas na očkovanie je do obdobia epidémie chrípky, teda počas jesenných a zimných mesiacov. Odporúčané je najmä pre zdravotníckych pracovníkov, tehotné ženy, deti od šesť mesiacov do päť rokov, ľudí s chronickými chorobami či ľudí starších ako 65 rokov.
      Medzi ARO patria ochorenia ako nádcha, angína, zápal prínosných dutín, hrtana, hltana, priedušiek, priedušnice a zápal pľúc. Môžu prebiehať aj ako bezpríznakové ochorenia, cez ľahké prechladnutie až po ťažké alebo komplikované ochorenia s postihnutím ucha, oka, nervovej sústavy alebo tráviacej sústavy.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.