Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Jedna poisťovňa bude, nástojí premiér

Kategória: Spravodajstvo

Jedna zdravotná poisťovňa, dostavba Rázsoch a platy zdravotníckych pracovníkov boli hlavnými témami rokovania medzi ministerkou zdravotníctva Zuzanou Zvolenskou a premiérom Robertom Ficom, počas kontrolného dňa na rezorte zdravotníctva.

BRATISLAVA 25. októbra (SITA) - Jedna zdravotná poisťovňa, dostavba Rázsoch a platy zdravotníckych pracovníkov boli hlavnými témami diskusie medzi ministerkou zdravotníctva Zuzanou Zvolenskou a premiérom Robertom Ficom, počas kontrolného dňa na rezorte zdravotníctva. "Musím konštatovať, že rezort, ktorý bol v dezolátnom stave, za prvých šesť mesiacov pani ministerka zvládla," vyhlásil Fico na tlačovej konferencii po ukončení kontroly.

Ako premiér ďalej priblížil, hovorili o veľkých projektoch, ktoré zdravotníctvo čakajú. Medzi nimi aj o jednej z najaktuálnejších tém o prechode k jedenej zdravotnej poisťovni. Ako Fico zdôraznil, sú pripravení na dosiahnutie tohto cieľa použiť všetky zákonné prostriedky, pričom naďalej vychádzajú z harmonogramu, že unitárny systém začne fungovať od januára roku 2014. "Nemienime akceptovať, aby súkromné zdravotné poisťovne odoberali zisky z verejných zdrojov, ktoré idú do zdravotníctva, a tieto zisky používali na súkromné účely," uviedol Fico, s tým, že na zámere vlády sa nedá nič zmeniť a na Slovensku jedna zdravotná poisťovňa bude. Premiér ubezpečil, že zdroje na vytvorenie unitárneho systému nepôjdu zo štátneho rozpočtu.

Fico sa dotkol aj dostavby Rázsoch. Podľa neho bude potrebné, aby v blízkom čase padlo rozhodnutie, či budú Rázsochy dostavené, alebo či sa začne stavať nová špičková univerzitná nemocnica, ktorú Slovensko potrebuje. Ministerku zdravotníctva preto vyzval, aby v čo najkratšom čase predložila na vládu materiál, ktorý dá odpoveď na túto otázku. Nutnosť špičkovej nemocnice premiér odôvodnil aj katastrofálnym stavom niektorých zdravotníckych zariadení v Bratislave.

V neposlednom rade sa počas kontrolného dňa na ministerstve hovorilo aj o mzdách zdravotníckych pracovníkov. "Pokiaľ ide o lekárov, boli urobené dve rozhodnutia, zvýšenie platov o 20 a 30 % a bolo presne naplnené to, čo je v zákone garantované," povedal Fico. V prípade platov sestier si podľa premiéra počkajú na rozhodnutie ústavného súdu a na základe toho sa zariadia. Ministerstvo zdravotníctva ocenil za to, že v štátnych zdravotníckych zariadeniach sa správa tak, ako keby zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek bol stále účinný.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.