Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Jednodňová starostlivosť zaznamenáva nárast

Kategória: Spravodajstvo

V roku 2012 sa počet zákrokov v rámci jednodňovej zdravotnej starostlivosti vyšplhal na takmer 160 tisíc.

BRATISLAVA 5. februára (SITA) - Počet zákrokov v rámci jednodňovej zdravotnej starostlivosti (JZS) každoročne narastá. V roku 2012 bolo na Slovensku takto odoperovaných takmer 160 tisíc pacientov. Medziročne sa ich počet zvýšil o 28 500. Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií.

Jednodňová starostlivosť pre pacienta znamená, že po zákroku odchádza domov do 24 hodín. Na Slovensku možno takúto operáciu podstúpiť v chirurgii, ortopédií, úrazovej a plastickej chirurgii, gynekológii, oftamológii, otorinolaryngológii, urológií, zubnom lekárstve a gastroenterológii. Pacienti si podľa údajov z roku 2012 v rámci JZS najčastejšie nechávali odstrániť nádory kože, podstupovali artroskopické či gynekologické zákroky, viedli však operácie sivého zákalu. 

OECD vo svojej poslednej publikácii z uplynulého roka konštatuje, že na Slovensku, ale aj v Poľsku a Maďarsku je napríklad operácia sivého zákalu na báze jednodňovej chirurgie stále nízka. Tvorí len okolo 30 percent spomedzi všetkých operácií sivého zákalu. Pripúšťa však, že údaje môžu byť nedostatočné, prípadne, že nízke čísla sú spôsobené iným vykazovaním či výhodnejšou úhradou za hospitalizáciu. Naproti tomu OECD stavia Kanadu či Estónsko, kde sa takmer všetky operácie katarakty vykonávajú v rámci jednodňovej starostlivosti. Situácia je podobná vo väčšine krajín OECD. Vysoké percento dosahuje aj Česká republika. OECD vychádzalo z údajov z roku 2011. 

Podľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) sa v oftamológii formou hospitalizácie riešia len komplikovanejšie prípady. Ako podotýka hovorkyňa VšZP Dana Gašparíková, väčšina výkonov je uhrádzaná ako osobitne hradený výkon alebo ako JZS. Tie sú menej nákladné. Kým za hospitalizáciu svojho poistenca na oftamologickom oddelení VšZP zaplatí 573 eur, pri operácii katarakty v JZS je to 367 eur. V prípade zdravotnej poisťovne Union predstavuje úspora pri operácií sivého zákalu v rámci jednodňovej chirurgie 3,6 percenta. "Operácia sivého zákalu sa v nemocnici realizuje ako tzv. osobitne hradený výkon, ktorý Union zdravotná poisťovňa hradí vo výške 386 eur. V prípade JZS hradíme 372 eur," uviedla hovorkyňa Union Judita Smatanová. 

Zdravotné poisťovne jednodňovú starostlivosť podporujú, šetrí im zdroje, prínos má i pre pacientov. "Jednodňová zdravotná starostlivosť je nielen ekonomicky výhodná pre zdravotnú poisťovňu, ale je i prínosom pre samotného pacienta, ktorý sa vracia do domáceho prostredia do 24 hodín od poskytnutia zdravotnej starostlivosti a nie je vystavený psychickej záťaži spojenej s pobytom v ústavnom zdravotníckom zariadení," konštatuje Gašparíková. Smatanová dodáva, že je tu aj nižšie riziko nemocničnej nákazy. "Tým, že sa znižuje riziko infekcie, a teda aj pooperačných komplikácií, skracuje sa aj doba rekonvalescencie. Pacient sa môže tak čo najskôr vrátiť späť do aktívneho života," dodala hovorkyňa Unionu.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.