Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Košickí medici by nemali prísť o praktickú výučbu

Kategória: Spravodajstvo

Ministerstvo zdravotníctva v súčinnosti s rezortom školstva a rektormi univerzít dospeli k dohode , ktorej výsledkom je návrh zmluvy o praktickej výučbe študentov v nemocniciach.

BRATISLAVA 14. Septembra (SITA) - Študenti Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach by mali od pondelka začať nielen školský rok, ale aj praktickú výučbu. Informovala o tom ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská s tým, že ministerstvo zdravotníctva v súčinnosti s rezortom školstva a rektormi univerzít dospeli k dohode , ktorej výsledkom je návrh zmluvy o praktickej výučbe študentov v nemocniciach. Ako skonštatovala, pevne verí, že dohoda sa v najbližšej dobe pretaví aj do podpisu zmluvy. Predpokladá, že sa tak stane najneskôr v pondelok, aby sa vyriešila najmä naliehavá situácia v Košiciach.

Ministerka pevne verí, že zmluva v znení so zapracovanými pripomienkami, na ktorom sa dohodli vo štvrtok, je plne akceptovateľná oboma zmluvnými stranami. Ako spresnila, pripomienky boli najmä k organizačným veciam ohľadne správy spolupráce prednostov a primárov. "My sme v zmluve podrobne vyšpecifikovali postavenie týchto dvoch vedúcich pracovníkov kliniky, pretože majú svoje nezastupiteľné miesto," uviedla Zvolenská. Zároveň dodala, že rovnako zadefinovali spoluprácu pri univerzitných a fakultných nemocniciach s univerzitami a fakultami, aby vždy všetky reorganizácie a reštrukturalizácie boli riadne prerokované, a aby bolo jasné, že nemajú dopad na výučbu študentov.

Štátny tajomník ministerstva školstva Štefan Chudoba aj na základe spomínanej dohody verí v užšiu spoluprácu s rezortom zdravotníctva aj v budúcnosti "Naša vízia je taká, že sa pustíme do kľúčových vecí, ktoré v našom zdravotníctve a školstve treba riešiť. Rezortizmus sa na Slovensku neosvedčil a dúfame, že medzi našimi ministerstvami skončil," povedal Chudoba.

Koncom júla vypršala platnosť zmlúv o spolupráci medzi Lekárkou fakultou UPJŠ a Univerzitnou nemocnicou L. Pasteura, na základe ktorej boli prednostami kliník v nemocnici lekár a pedagógovia s hlavným zamestnaneckým pomerom s lekárskou fakultou. Nemocnica staré zmluvy vypovedala. Jadrom sporu pri nových zmluvách boli kompetencie prednostov kliník a primárov. Nemocnica navrhla, aby za poskytovanú zdravotnícku starostlivosť bol zodpovedný primár kliniky, ktorý je zamestnancom nemocnice a podlieha priamo riaditeľovi UNLP, pričom prednosta má v nemocnici iba čiastočný úväzok. Podľa vedenia lekárskej fakulty je to zníženie postavenia a právomoci prednostov a ich dehonestácia, s ktorou nemôžu súhlasiť. Na strane druhej nemocnica nechcela súhlasiť s požiadavkou lekárskej fakulty, aby sa na pôde nemocnice uskutočňovala vedecko-výskumná činnosť, pretože UNLP nemá na takú činnosť

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov