Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Lekári dostanú za preventívne prehliadky viac peňazí

Kategória: Spravodajstvo

VšZP i Union stanovili cenu bodu za preventívny výkon na 0,0385 eur.

BRATISLAVA 9. februára (SITA) - Všeobecní lekári, ako aj ich kolegovia špecialisti dostanú za preventívne prehliadky viac peňazí. Od začiatku roka im platby zvýšila Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) i zdravotná poisťovňa Union. Obe stanovili cenu bodu za preventívny výkon na 0,0385 eur. Zo strany VšZP ide o 1,32-percentné navýšenie, Union upravoval cenu smerom hore o 10 %. "Všeobecným lekárom pre dospelých sme na základe požiadavky združení zvýšili i počet bodov pri základnej preventívnej prehliadke z 350 na 390, čo znamená navýšenie pri tomto výkone o 1,715 eur," skonštatovala hovorkyňa VšZP Dana Gašparíková.

V Unione si všeobecní lekári pre dospelých môžu prilepšiť vďaka preventívnym prehliadkam aj nepriamo. "Union zdravotná poisťovňa motivuje všeobecných lekárov pre dospelých ďalším zvýšením ceny kapitácie v prípade splnenia stanoveného percenta vykonaných preventívnych prehliadok vo vzťahu k počtu kapitovaných poistencov," uviedla hovorkyňa Unionu Judita Smatanová. 

Poisťovne navýšili praktickým lekárom pre dospelých aj ceny kapitácie. VšZP v priemere o 3,59 % oproti minulému roku, Union tak urobila v dvoch vekových kategóriách o päť percent. 

Tretia zdravotná poisťovňa pôsobiaca na Slovensku, Dôvera, naposledy upravovala ceny k 1. aprílu 2013. Cenové podmienky budú predmetom rokovaní opäť k aprílu toho roka. "Častejšie zmeny nepovažujeme ani za správne a dohodujeme si cenové podmienky na dlhšie časové obdobie," uviedla PR špecialistka Dôvery Monika Šimunová. Zároveň dodáva, že v polovici minulého roka sa s lekármi združenými v Zdravite a Slovenskou lekárskou komorou dohodli na projekte, ktorého zámerom je zvýšenie počtu preventívnych prehliadok.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.