Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Lekári prišli s kompromisom, rad je na poisťovni

Kategória: Spravodajstvo

Zástupcovia ambulantných lekárov neprezradili, aký kompromis navrhli VšZP

BRATISLAVA 2. júla (SITA) - Rokovania Všeobecnej zdravotnej poisťovne so zástupcami Slovenskej lekárskej komory (SLK), Zdravity, n.o. a Asociácie všeobecných lekárov pre deti a dorast (AVLDD) stále pokračujú. Ako pre médiá uviedol prezident SLK Marian Kollár, na rokovanie prišli s kompromisným návrhom, ktorý však nechcel nekonkretizovať. Viac o kompromise i výsledku rokovania má prezradiť na brífingu po 15:00, kedy budú rokovania pokračovať. "VšZP deklarovala, že potrebuje čas. Z nášho pohľadu sme urobili výrazne ústretový krok na to, aby sa situácia, možno aj keď nie úplne vyriešila, ale minimálne aby sa sčasti začala riešiť," povedal Kollár. Zároveň dodal, že loptička je na strane poisťovne.

Generálny riaditeľ Zdravity Ladislav Pásztor prezradil len to, že v tomto momente to nie je o peniazoch. Okrem súčasnej situácie však chcú mať jasno aj svojej budúcnosti, teda čo bude v roku 2013. "Robíme všetko pre to, aby sa situácia znormalizovala, aby v ambulanciách prestali liečiť vystresovaní lekári, aby stres opadol aj z pacientov," dodal Kollár.

Takmer 70 % ambulantných lekárov, ktorých zastupuje SLK, Zdravita a AVLDD nemá stále podpísané zmluvy z VšZP, tvrdia lekári. Podľa Pásztora, v jednom z nemenovaných regiónov, je aktuálne zazmluvnených iba 22 % pediatrov. "Už dnes sa ukázalo, že predoperačné vyšetrenia detí, ktoré sa dajú odložiť, napriek tomu, že VšZP deklarovala že budú robiť ambulancie v nemocniciach, kolegovia hlásia problémy. Dúfame, že sa to vyrieši čo najskôr," povedala Kvetoslava Prcúchová, prezidentka AVLDD.

VšZP v nedeľu oznámila, že zmluvy podpísalo 56 % ambulancií.

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.