Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Lekári v Žiline nesúhlasia s racionalizačnými krokmi

Kategória: Spravodajstvo

Lekári vo Fakultnej nemocnici Žilina nesúhlasia s prepustením 20 lekárov, nie je im ľahostajné ani to kam pôjdu pracovať zdravotné sestry a ďalší zdravotníci.

BRATISLAVA 26. novembra (SITA) - Lekári žilinskej fakultnej nemocnice sa nestotožňujú s racionalizačnými krokmi vedenia, na základe ktorých dostalo výpoveď 20 lekárov na oddeleniach ortopédie, detskej ortopédie a oddelení liečby dlhodobo chorých. Ako ďalej konštatujú, nie je im ľahostajné ani to, kam pôjdu pracovať zdravotné sestry a ďalší zdravotníci, pre ktorých zostanú dvere oddelení zatvorené. Uvádzajú to v otvorenom liste, ktorý adresovali ministerke zdravotníctva Zuzane Zvolenskej.

"Jedná sa kolegov, ktorí zabezpečujú prinavrátenie zdravia stovkám pacientov, ktorí sú odkázaní na implantačné a korekčné ortopedické výkony a doliečenie po závažných priebehoch ochorení vo vysokom a zaslúženom veku," konštatujú lekári Fakultnej nemocnice (FN) Žilina, ktorí si nevedia predstaviť, ako nemocnica v budúcnosti pacientom zabezpečí dostatok starostlivosť o zdravie.

Lekári sa šéfky rezortu zdravotníctva zároveň pýtajú, na akých miestach čakacích listín sa ocitnú pacienti žilinskej ortopédie v iných zdravotníckych zariadeniach. "Nemocnice, ktoré implantujú endoprotézy bedrových a kolenných kĺbov v systéme verejného zdravotníctva majú na čakacích zoznamoch stovky pacientov z vlastných spádových oblastí," uvádza sa vo vyhlásení. Žilinskí lekári považujú za necitlivé, aby pacienti s vysokým štádiom osteodegeneratívnych ochorení cestovali za zdravotnou starostlivosťou na desiatky až stovky kilometrov vzdialené pracoviská.

Pripomínajú i to, že Liečebňa dlhodobo chorých (LDCH) vo FN Žilina neposkytuje len samotnú liečbu, ale i komplexnú ošetrovateľskú starostlivosť, ktorá supluje medzery v sociálnej starostlivosti pre seniorov. "Zásadne nesúhlasíme s realizovanými krokmi vedenia nášho zariadenia, ktoré sú nie raz vnímané ako nekoncepčné, nezdravo motivované a smerujú definitívne k zhoršeniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti zatváraním oddelení našej nemocnice," dodávajú lekári.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) sa ešte koncom uplynulého týždňa postavilo za riaditeľa FN Žilina s tým, že keby nepristúpil k racionalizačným opatreniam hrozil by nemocnici zánik. "Riaditeľ v rámci stabilizácie nemocnice navrhol lekárom zlúčenie ortopedických oddelení pre deti a dospelých a zároveň maximalizáciu využiteľnosti lôžok na LDCH, ku ktorej by došlo zlúčením LDCH a interného oddelenia," priblížila pred časom hovorkyňa MZ Zuzana Čižmáriková s tým, že podľa toho variantu nemal prísť o prácu žiadny lekár. Ako však doplnila, lekári s týmto krokom nesúhlasili, a preto riaditeľ využil iné možnosti na racionalizáciu. Rezort konštatuje, že tieto opatrenia nie sú novinkou a robia sa postupne vo všetkých fakultných a univerzitných nemocniciach.

Zdravotníci v žilinskej nemocnici zorganizovali na pondelok protest ako proti spomínanému prepúšťaniu tak i proti zlučovaniu oddelení. Uskutoční sa o pol štvrtej poobede, pričom zhromaždenia by sa mali zúčastniť aj zástupcovia lekárov Česka, Maďarska, Poľska a Európskej únie ako i zástupcovia sestier.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.