Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Lekárne by sa mohli vzdať marže, ale nechcú

Kategória: Spravodajstvo

Podľa slov šéfky rezortu zdravotníctva, výška zľavy, ktorú lekárne poskytnú pacientom na úkor svojej marže, bude závisieť na ich rozhodnutí. Lekárnická komora tvrdí, že týmto návrhom Zvolenská odovzdáva Pente slovenské lekárenstvo na tácke.

Správa: "ZDRAVOTNÍCTVO: Lekárne by sa mohli vzdať marže v prospech pacientov," rozšírená o reakciu Slovenskej lekárnickej komory v prvom, štvrtom a piatom odseku.

BRATISLAVA 20. novembra (SITA) - Pacienti by mali dostať ďalšiu možnosť ako ušetriť na liekoch. Ministerstvo zdravotníctva chce totiž lekárňam umožniť prostredníctvom novej legislatívy vzdať sa časti svojej marže v prospech pacientov. Na utorkovom tlačovom brífingu to uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. Podľa slov šéfky rezortu zdravotníctva, výška zľavy, ktorú lekárne poskytnú pacientom na úkor svojej marže, bude závisieť na ich rozhodnutí. Najviac však môže zľava predstavovať 50 % z celkového doplatku, pričom pacienta nemôžu viazať žiadnymi ďalšími podmienkami. Lekárnici však tento jej návrh odmietajú a označujú ho za pochovávanie nezávislého slovenského lekárnictva.

Zvolenská naďalej trvá na tom, že vernostné programy sú len marketingovým nástrojom na tvorbu zisku. "Liek nie je tovar," myslí si ministerka. Návrh ministerstva zdravotníctva nemá podľa Zvolenskej nič spoločné s vernostným systémom, pretože nezaväzuje pacientov, aby chodili iba do jednej lekárne. Ministerstvo zdravotníctva už toto opatrenie iniciovalo cez poslanecký návrh, ktorý predložil na rokovaní zdravotníckeho výboru poslanec strany Smer-SD Richard Raši.

Návrh nie je podľa ministerky zdravotníctva reštrikčný voči nikomu, prospech z neho však bude mať jedna skupina ľudí, a tou sú pacienti. "Pre pacienta nie je dôležité, či je niečo klastrované a kategorizované. Pre neho je podstatné, koľko mu zostane v peňaženke, keď odíde z lekárne," tvrdí Zvolenská. Pokiaľ právna úprava prejde parlamentom, účinnosť by mala nadobudnúť 1. januára budúceho roku.

Slovenská lekárnická komora (SLeK) ostro vystúpila proti tomuto návrhu. "Ministerka zdravotníctva týmto krokom definitívne pochováva nezávislé slovenské lekárenstvo a odovzdáva ho na tácke Pente a jej sieti lekární Dr. Max," uviedol v reakcii na Zvolenskej nápad prezident SLeK Tibor Czuľba. Podľa neho ide ešte o horší návrh, ako presadil pred rokom vtedajší minister Ivan Uhliarik. Ak ho poslanci schvália, jeho výsledkom bude zánik veľkého počtu nezávislých lekární na Slovensku a monopolizácia trhu Pentou. "Tento návrh by v prípade schválenia znamenal aj likvidáciu pomernej úhrady - opatrenia ministra Zajaca z roku 2004, ktoré historicky jediné dokázalo znížiť spotrebu liekov a náklady na ne na Slovensku," uviedol Czuľba.

"Ak poslanci parlamentu definitívne potvrdia víťazstvo Penty a jej lobingu, pacienti až potom, s odstupom času (po tom, ako Penta zlikviduje malé lekárne) zistia, kto diktuje ceny na trhu a kto ťaží z toho, že ministerka Zvolenská a poslanci parlamentu posvätili zaradenie lekárenstva do sféry klasického biznisu, v ktorom obchod, marketing a maximalizácia zisku sú viac ako odbornosť a pomoc pacientovi," vyhlásil Czuľba. "Záleží teraz na poslancoch parlamentu, či sa rozhodnú pomôcť finančnej skupine ovládnuť na dlhé roky slovenské lekárenstvo a ako rukojemníka si pritom zobrať pacienta," uzavrel prezident SLeK.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.