Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Lekárske odbory vyjadrili podporu lekárom

Kategória: Spravodajstvo

Podľa predsedu Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského sú zle nastavené zmluvy jedným z najväčších problémov v zdravotníctve.

BRATISLAVA 29. júna (SITA) - Lekárske odborové združenie (LOZ) podporuje snahy Slovenskej lekárskej komory o dosiahnutie spravodlivých zmlúv medzi lekármi a poisťovňami. Informoval o tom predseda LOZ Peter Visolajský. Ako uviedol, na zle nastavené zmluvy ako jeden z najväčších problémov v zdravotníctve upozorňovalo LOZ už počas akcie s výpoveďami lekárov. Odbory prízvukujú, že zmluvy, tak ako ich navrhujú poisťovne, nezohľadňujú reálne náklady jednotlivých úkonov a ich počet, ktorý limitujú. "Každý úkon - ošetrenie pacienta vykonaný nad limit, lekár a nemocnica hradia z vlastného vrecka. Čiže záchrana života nad stanovený limit poisťovne znamená pre nemocnicu stratu, čo považujeme za absolútne nelogické," uviedol Visolajský. Podľa jeho slov v takomto prostredí sa nemocnice budú vždy zadlžovať, na čo doplatia daňoví poplatníci, zatiaľ čo finančné skupiny v pozadí poisťovní sa topia v ziskoch.

Ambulantní lekári, ktorých zastupujú Slovenská lekárska komora (SLK), Zdravita a Asociácia všeobecných lekárov pre deti a dorast sú pripravení nepodpísať nové zmluvy so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP), ak im nedá viac peňazí. Zmluvy so štátnou poisťovňou majú uzavreté do 30. júna, pôvodne požadovali ich navýšenie od 1. júla o 20 percent. Z tejto požiadavky už ustúpili, v jednotlivých oblastiach im stačí, aby VšZP dorovnala svoje zmluvy s výškou zmlúv poisťovní Dôvera a Union. Ak by lekári nové zmluvy s VšZP, pacienti, ktorí sú v nej poistení, by u nich museli za ošetrenie hradiť plnú sumu. Lekári však deklarovali, že do 6. júla sú ochotní poskytovať starostlivosť poistencom VšZP aj zadarmo. Problém by však bol s predpisovaním liekov, keďže nezazmluvnení lekári nemôžu predpisovať lieky na účet poisťovne. Pacienti by teda všetky lieky museli hradiť v plnej výške.

VšZP tvrdí, že ambulantní lekári podpisujú dodatky k zmluvám, ktoré majú zabezpečiť ich plynulé pokračovanie aj od 1. júla. V dodatku navrhla VšZP všeobecným lekárom navýšenie, ktoré v priemere na ambulanciu predstavuje mesačne viac ako 200 eur a pre ambulanciu špecialistu približne 256 eur. Lekári tvrdia opak. Podľa nich navyše porušila VšZP postup pri uzatváraní zmlúv, keď ich ako splnomocnených zástupcov obišla a návrhy zmlúv doručuje jednotlivým ambulanciám.

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.