Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

LOZ: Lekári a sestry by podľa prieskumu mali dostávať výsluhový dôchodok

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: TASR

Bratislava 4. mája (TASR) - Lekári a zdravotné sestry by mali byť v prípade odchodu do dôchodku zvýhodnení, podobne ako policajti, vojaci či hasiči. S nárokom na výsluhový dôchodok pre zdravotníkov by súhlasilo 56 percent opýtaných. Vyplynulo to z prieskumu pre Lekárske odborové združenie (LOZ). Informoval o tom Peter Visolajský, predseda LOZ.

Takmer tri pätiny respondentov (56 percent) vyjadrili súhlas s tým, aby lekári a sestry v prípade odchodu do dôchodku mali nárok na výsluhový dôchodok. Opačný názor malo 44 percent respondentov. "Slovenská verejnosť aj na základe tohto prieskumu dáva jasný signál, že si situáciu v slovenskom zdravotníctve uvedomuje a podporuje riešenie kľúčového problému slovenského zdravotníctva, ktorým je nedostatok lekárov a ostatných zdravotníckych pracovníkov," uviedol Visolajský.
S tvrdením, že lekárov v slovenskom zdravotníctve je málo a je nevyhnutné zvýšiť ich počet, sa podľa prieskumu zároveň stotožňuje 68 percent opýtaných. Ďalšia štvrtina respondentov síce súhlasí s tým, že lekárov je málo, ale štát nemá na to, aby ďalších dokázal zaplatiť. Iba približne jeden zo 14 opýtaných (sedem percent) si myslí, že lekárov je dosť. "Pracovníci slovenského zdravotníctva si za posledných 13 mesiacov vďaka svojej obetavosti právom zaslúžia rešpekt a úctu slovenskej spoločnosti," dodal Visolajský.

Reprezentatívny prieskum verejnej mienky realizovala agentúra Actly v čase od 9. do 12. apríla na vzorke 1000 respondentov vo veku 18 a viac rokov.

Zdroj: TASR


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.