Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

LOZ nevylučuje, že služby vypovedajú aj ďalší

Kategória: Spravodajstvo

Zástupcovia Lekárskeho odborového združenia budú o vzniknutej situácií s pracovnými zmluvami hovoriť v piatok s ministerkou zdravotníctva Zuzanou Zvolenskou.

BRATISLAVA 14. novembra (SITA) - Predstavitelia Lekárskeho odborového združenia (LOZ) nevylučujú, že postup lekárov z Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove, zopakujú aj ich kolegovia v iných zdravotníckych zariadeniach. Tretina lekárov tam začiatkom týždňa vypovedala služby nad rámec zákona, nakoľko sa s vedením nedohodli na znení pracovných zmlúv. "Keďže rokovania v jednotlivých nemocniciach ešte pokračujú, nemôžeme vylúčiť, že aj v iných nemocniciach nevyužijú lekári pri rokovaniach svoje zákonné možnosti v prípade, ak nedôjde ku korektnému zakomponovaniu zákona do pracovných zmlúv," uviedol klub predsedov LOZ vo štvrtok po stretnutí. Odborári chcú, aby bolo do zmlúv zapracované presné znenie zákona, ktorý upravuje navyšovanie platov lekárov.

Zatiaľ zástupcovia LOZ postupujú pri rokovaniach v jednotlivých nemocniciach individuálne. O samostatnú akciu išlo aj v prípade Prešova, požiadavky tamojších lekárov však majú plnú podporu klubu. Vedenie FNsP Prešov má mesiac na to, aby sa dohodlo s lekármi, pričom verí, že sa tak i stane. Nateraz funguje zdravotnícke zariadenie v bežnom režime. 

O vzniknutej situácií bude so zástupcami LOZ hovoriť aj ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská v piatok na pôde rezortu. LOZ verí, že vo všetkých nemocniciach sa situácia vyrieši. Na stretnutí s ministerkou sú preto pripravení uzatvoriť dohodu, ktorá bude aplikovateľná pre všetkých. 

Informáciu o vypovedaní služieb v nemocnici v Prešove priniesol rezort zdravotníctva. "Lekári riadení LOZ , pre upevnenie si svojej pozície pri vyjednávaní, začali vypovedať zmluvy. Bezdôvodne a neočakávane si diktujú nové podmienky a opäť rozbiehajú nátlakové akcie," uviedla ešte v utorok hovorkyňa MZ Zuzana Čižmáriková. Lekárski odborári tvrdia, že reakcia rezortu bola prehnaná. "Vidíme za tým snahu ministerstva zdravotníctva odviesť pozornosť médií a slovenskej verejnosti od stále neuzavretej kauzy bielenia lekárskych záznamov v Nitre," uvádza klub predsedov LOZ vo vyhlásení. Dianie v Nitre chcú otvoriť i na piatkovom rokovaní.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.