Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

LOZ opätovne upozorňuje na neriešené nadčasy

Kategória: Spravodajstvo

Podľa slov predsedu Lekárskeho odborového združenia sa limity na služby v najbližších týždňoch vyčerpajú.

BRATISLAVA 19. marca (SITA) - Dohody o nadčasoch lekárov zrejme stále nie sú uzavreté. Podľa predsedu Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Petra Visolajského je v súčasnosti problém zabezpečenia služieb nedoriešený takmer vo všetkých fakultných nemocniciach, a aj tam kde je, ide len o zdanlivé riešenie. "Problém je, že slúžiacim lekárom sa v nemocniciach míňajú zákonom stanovené limity na služby. V najbližších týždňoch sa limity vyčerpajú," uviedol Visolajský, s tým, že čo bude nasledovať potom, nevedia. Podľa jeho slov na túto skutočnosť opätovne upozornili ministerstvo zdravotníctva (MZ), naposledy v pondelok.

"My sme žiadali riešenie problému služieb na rok 2013 už minulý rok, od decembra 2012 ponúkame riešenie," uviedol Visolajský. Ako pokračoval, posledný prísľub rezortu zdravotníctva na riešenie nadčasov bol podmienený potrebou 14 pracovných dní, ktoré v utorok uplynuli, avšak MZ ich do týchto chvíľ o žiadnom návrhu neinformovalo. Odborári majú pocit, že tieto dva týždne sa mali využiť na zvyšovanie tlaku voči predstaviteľom LOZ zo strany riaditeľov nemocníc na to, aby lekári podpísali bianco dohody k nadčasom.

Rezort odkázal, že o nadčasoch budú so zástupcami LOZ komunikovať. Kedy by sa tak malo stať, však nespresnili. Podľa hovorkyne MZ Zuzany Čižmárikovej chce ministerka zdravotníctva tému prerokovať s lekárskymi odborármi a cez média si s nimi odkazy posielať nebude. "Pani ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská nás kritizuje za komunikáciu zdravotníckych problémov prostredníctvom médií. Opakovane sa nám žiaľ stáva, že termíny, na ktorých sa na osobných stretnutiach dohodneme, ministerstvo zdravotníctva nielenže nedodržiava, ale žiaden z kompetentných pracovníkom ministerstva zdravotníctva s nami o aktuálnej situácii nekomunikuje," povedal predseda LOZ.

Lekárski odborári žiadajú od riaditeľov nemocníc, aby v zmluvách o nadčasoch mali zakotvené jasné podmienky, za ktorých budú lekári slúžiť. Podľa nich sa totižto často stáva, že slúžia len na dobré slovo, bez pracovnoprávneho krytia, čo chceli návrhom vyriešiť. "My sme ponúkli ako zabezpečiť bezproblémový chod oddelení na celý rok. Žiadali sme len, aby bol v službách poriadok, aby sa neopakovala situácia, ako bola minulý rok v Žiline, či na prešovskej traumatológii," skonštatoval predseda LOZ.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.