Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

LOZ posilňuje kampaň proti braniu úplatkov

Kategória: Spravodajstvo

Lekárski odborári sa spojili s portálom lekár.sk, na ktorom pacienti môžu hodnotiť lekárov.

BRATISLAVA 26. marca (SITA) - Lekárske odborové združenie (LOZ) zintenzívňujú svoju kampaň "Ďakujem, úplatky neberiem", do ktorej sa na internete doteraz zapojilo 286 lekárov. Ako spresnil predseda LOZ Peter Visolajský, keďže chceli posilniť myšlienku boja proti braniu úplatkov, spojili sa s portálom lekár.sk, na ktorom môžu pacienti komentovať lekárov a zároveň sami sa cez hodnotenia iných lepšie zorientovať na poli zdravotnej starostlivosti. Iniciatíva má pomôcť i samotným lekárom, ktorí takýmto spôsobom dostanú spätnú väzbu.

"LOZ týmto vysiela jasný signál, že sa konštruktívnej kritike nebráni a iniciatívu spätnej väzby pre lekárov víta," uviedol Visolajský. Ako pokračoval, bol by rád, ak by sa myšlienka boja proti braniu úplatkov šírila aj ďalej. Do ďalšej fázy kampane by podľa Visolajského radi zapojili aj autority ako napríklad lekárov - poslancov.

Stránku lekár.sk využíva podľa jej zakladateľa Martina Šujana mesačne 140 tisíc ľudí, považuje ju preto za dobrú platformu pre spropagovanie kampane. "Naším cieľom je vytvoriť referenčný portál, ktorý pomôže pacientom a lekárom v ich spoločnom úsilí. Chceme pozdvihnúť hodnoty ako transparentnosť, nezávislosť a snahu o čo najväčšiu objektívnosť hodnotení," povedal Šujan.

Kampaň "Ďakujem, úplatky neberiem," začala v auguste minulého roka. V prvej fáze LOZ rozdávalo odznaky s heslom kampane, nosením ktorých mali lekári deklarovať svojim pacientom, že ich ošetria bez akéhokoľvek úplatku. Agendu neskôr posunuli aj na web LOZ, kde bola zriadená verejná listina zo zoznamom lekárov, ktorí sa ku kampani pripojili. Lekárski odborári chceli v rámci iniciatívy zriadiť aj protikorupčnú linku, čo sa im však nakoniec nepodarilo. Cieľom kampane je podporiť transparentné zdravotníctvo a zlepšiť vzťahy medzi lekárom a pacientom.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.