Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

LOZ verí, že zmluvy sa doriešia v najbližších dňoch

Kategória: Spravodajstvo

Ministerka zdravotníctva so zakomponovaním zákona do pracovných zmlúv problém nemá, tvrdí však, že toto si musia vyriešiť riaditelia nemocníc so zamestnancami.

BRATISLAVA 15. novembra (SITA) - Zástupcovia Lekárskeho odborového združenia (LOZ) veria, že sa situácia s pracovnými zmluvami lekárov vyrieši v najbližších dňoch. Ako po rokovaniach na pôde rezortu uviedol predseda LOZ Peter Visolajský, pre ministerku nie je problém, aby mali v zmluvách uvedené koeficienty a znenie zákona, ktorý rieši navyšovanie platov lekárov, tak ako to požadujú. Odborári odmietajú, aby mali v zmluvách len odvolávku na platný zákon. Pre takúto formuláciu v dodatkoch vypovedala tretina lekárov prešovskej nemocnice služby nad rámec zákona.

"Pani ministerka povedala teraz jasne, že s tým nemá problém, dá usmernenie riaditeľom nemocníc, verím, že behom budúceho týždňa sa komplet vyrieši celé Slovensko," uviedol predseda LOZ. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská potvrdila, že zapracovanie zákona do zmlúv za problém nepovažuje, zároveň však dodáva, že riešenie je na nemocniciach. "Je to umelo vytvorený problém, či tam budú alebo nebudú nakopírované časti zákona. To pre mňa nie je problém a určite sú si to schopní riaditelia normálne dohodnúť so svojimi zamestnancami," vyhlásila Zvolenská. 

Prísľub riešenia mal dať odborárom už riaditeľ prešovskej nemocnice Radoslav Čuha. Visolajský tvrdí, že nežiadajú nič navyše oproti dohode, ktorú majú s ministerkou. Zároveň pripomína, že situáciu v tomto zdravotníckom zariadení nevníma ako horúcu, lekári tam slúžia ďalej. Ako podotkol podpredseda LOZ Michal Polician, najbližšie stretnutie s vedením nemocnice majú na budúci týždeň, verí, že sa dohodnú. Nevysvetlil však, prečo pristúpili k podaniu výpovedí zo služieb. 

LOZ na otázku, či za snahou o zapracovanie zákona do zmlúv, nie je obava, že by mohla byť legislatíva napadnutá na ústavnom súde, tak ako sa to stalo sestrám a pôrodným asistentkám, priamo neodpovedalo. Tvrdia však, že ich legislatíva je iná. "Lekársky zákon je po právnej stránke odlišný od zákona sestier," povedal Visolajský. 

Ministerka nerozumie, prečo je potrebné kopírovať zákon do zmlúv, keďže ako niekoľkokrát deklarovala, garantovaný bude. Pripomína, že ide o záväzok jej, vlády, parlamentu a štátu a vychádza z ekonomickej analýzy. "Bez ohľadu na to, aké pracovné zmluvy budú mať lekári v ústavných zdravotníckych zariadeniach, či už v štátnych alebo neštátnych, dôjde k jeho naplneniu," prisľúbila šéfka rezortu zdravotníctva. Tvrdí, že nemá problém so žiadnym znením, vytváranie tlaku však nepovažuje za správne. "My svoje záväzky myslíme úplne vážne a nechceme ich spochybňovať," uviedla Zvolenská. V prípade Prešova mala byť podľa jej slov ubezpečená, že nie je aktuálne zásadný problém s nadčasmi, ale že ide o účinný nátlakový prostriedok na vedenie nemocnice na dosiahnutie požiadaviek. Podľa ministerky je celá situácia okolo zmlúv len zbytočnou snahou upútavať pozornosť a vyrábať problém, tam kde nie je. Prešovskí odborári tvrdia, že nemali záujem prípad medializovať, situáciu chceli riešiť na úrovni nemocnice. 

Informáciu o vypovedaní služieb v nemocnici v Prešove priniesol rezort zdravotníctva s tým, že lekári si neočakávane a bezdôvodne diktujú nové podmienky a opäť rozbiehajú nátlakové akcie. Visolajský označil reakciu rezortu za hysterickú, s tým, že ministerstvo sa snaží odviesť pozornosť od kauzy bielenia lekárskych záznamov v Nitre. Aj na túto tému, ktorá jej podľa slov Visolajského dôležitejšia ako situácia v Prešove, hovorili s ministerkou. Prednostka Kliniky novorodencov, detí a dorastu Alena Ďurišová zabielila údaje v zdravotnej karte novorodenca. Upozornila na to pediatrička Zuzana Pechočiaková, ktorá podľa LOZ bola následne preradená na inú pozíciu. 

"Z nášho pohľadu lekárov, bude táto kauza vyriešená vtedy, ak príde k tomu, že pani doktorke Pechočiakovej budú navrátené všetky pozície tak ako predtým, a že sa jej verejne ospravedlní ako pán riaditeľ nitrianskej nemocnice Valocký, tak pani ministerka," skonštatoval Visolajský. Ako sa vyjadril, požiadali aj o vyvodenie personálnej zodpovednosti voči vedeniu nemocnice, ktoré túto kauzu podľa neho krylo. Ministerka sa k celému prípadu vyjadrí, až keď bude mať k komplexné informácie. " Je to prípad, ktorý je plný rozporuplných výrokov a ja naozaj nepovažujem za správne vyjadriť sa v čiastkovej veci," dodala Zvolenská.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.