Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

LOZ víta podpis vyšších platov lekárov prezidentom

Kategória: Spravodajstvo

Ak bude zákon implementovaný do pracovných zmlúv podľa dohodnutého memoranda, bude to podľa lekárskych odborárov znamenať novú éru založenú na sociálnom zmieri.

BRATISLAVA 18. júla (SITA) - Lekárske odborové združenie (LOZ) privítalo,že prezident Ivan Gašparovič podpísal novelu zákona o zdravotnom poistení, ktorá upravuje tretiu etapu zvyšovania miezd lekárov rozdelenú na roky 2014 a 2015. Tú si lekári vydobyli ešte za vlády Ivety Radičovej v roku 2011 v memorande. "Ak bude zákon implementovaný do pracovných zmlúv podľa memoranda, ako to verejne prisľúbila ministerka Zuzana Zvolenská a nebude spochybňovaný využívaním Ústavného súdu SR, bude to znamenať novú éru založenú na sociálnom zmieri," uviedol šéf LOZ Peter Visolajský.

Vláda tým podľa LOZ zabezpečí základný kameň nevyhnutnej personálnej stabilizácie lekárov na Slovensku, ktorí už nebudú musieť odchádzať zo Slovenskej republiky a ošetrovať cudzích pacientov. "Zároveň vládu upozorňujeme, že naplnením sľubu mzdového ohodnotenia lekárov sa nenaplnili všetky záväzky, ku ktorým sa Vláda SR zaviazala v memorande a očakávame od vlády aj ďalšie kroky vedúce k stabilizácii pomerov v slovenskom zdravotníctve," upozornil
LOZ bude podľa jej šéfa pozorne sledovať, do akej miery bude ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská nápomocná jednotlivým zdravotníckym zariadeniam pri finančnom krytí zákona, teda pri rokovaniach s poisťovňami tak, aby neostala ťarcha zodpovednosti iba na jednotlivých riaditeľoch nemocníc. Vzhľadom na verejné vyjadrenia generálneho riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcela Foraia, že VšZP počíta s krytím budúcoročného navýšenia miezd lekárov a na minuloročný zisk zdravotných poisťovní na úrovni 90 miliónov eur, LOZ verí, že i pre nemocnice bude daný zákon znamenať zlepšenie zdravotnej starostlivosti.

Lekár so špecializáciou by mal v budúcom roku celkovo zarobiť minimálne 20 261 eur a následne od roku 2015 aspoň 22 715 eur. Jeho kolega bez špecializácie by nemal ísť v nasledujúcom roku s platom pod 12 060 eur ročne. Náklady na zvýšené mzdy majú znášať zdravotné poisťovne a poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. "Finančné prostriedky súvisiace so zmenami premietnutými do návrhu zákona nie sú kryté v rámci schváleného rozpočtu kapitoly Ministerstva zdravotníctva SR na roky 2013 - 2015. Zvýšené nároky budú riešené z rozpočtov poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a zo zdrojov verejného zdravotného poistenia," konštatuje rezort zdravotníctva.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.