Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Ministerka zdravotníctva chce stransparentniť tendre

Kategória: Spravodajstvo

Šéfka rezortu zdravotníctva Zuzana Zvolenská vydala príkaz, podľa ktorého majú organizácie do 31. októbra predložiť ministerstvu na schválenie plán investícií a predaja majetku na nasledujúci rok.

BRATISLAVA 22. októbra (SITA) - Ministerstvo zdravotníctva plánuje stransparentniť tendre na tovary, služby a stavebné práce v zdravotníckych zariadeniach, ktoré má vo svojej pôsobnosti. Šéfka rezortu Zuzana Zvolenská vydala príkaz, podľa ktorého majú organizácie do 31. októbra predložiť ministerstvu na schválenie plán investícií a predaja majetku na nasledujúci rok. Každé zariadenie bude zároveň po novom povinné pred začatím verejného obstarávania informovať o ňom rezort a predložiť mu požadované informácie. "Ministerstvo zdravotníctva SR vysloví súhlas, respektíve nesúhlas s verejným obstarávaním. Naďalej sa sleduje efektivita celého procesu," uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková. Ako dodala, týmto príkazom chce ministerstvo zvýšiť transparentnosť a efektivitu vynaložených prostriedkov v organizáciách, ktoré má vo svojej pôsobnosti.

"Aj tento vydaný príkaz je dôkaz toho, čo sme hovorili, že naši riaditelia sú pod prísnym dohľadom a naozaj od nich vyžadujeme dodržiavanie pravidiel" uviedla Čižmáriková. Na otázku, ako ministerstvo zabezpečí, aby sa vo výberových konaniach viac súťažilo, a tým sa ceny za služby a tovary tlačili nadol, Čižmáriková uviedla, že nikto nevie ovplyvniť, že sa do tendrov nehlási viac záujemcov. "Treba sa pýtať ich, súťaže sú verejné a môže sa prihlásiť ktokoľvek," odkázala.

Na skutočnosť, že sa do verejný obstarávaní nemocníc zapája málo záujemcov, upozornili pred časom analytici z Transparency International Slovensko (TIS) a INEKO. Výsledkom ich štúdie bolo, že viac ako polovica tendrov v rokoch 2009 až 2012 skončila s ponukou iba jedného uchádzača. Ak by sa do každej zo súťaží zapojili aspoň dvaja záujemcovia, ušetrilo by sa podľa analytikov v priemere 116,1 mil. eur. Zuzana Dančíková (TIS) ako jedna z autoriek analýzy tvrdí, že väčšiu súťaž v nemocniciach by rezort zdravotníctva zaručil tým, že by od svojich zariadení žiadal vysvetlenie, prečo sa ich tendra zúčastnila iba jedna firma. "Nemocnici by sa ťažšie vysvetľovalo, prečo kritériá jej tendra splní iba jeden uchádzač, ak iná nemocnica kritériá nastavila voľnejšie a firiem sa prihlásilo viac," povedala Dančíková.

Podľa nej ministerkin príkaz môže prispieť k zníženiu plytvania v nemocniciach. Informácie, ktoré však Zvolenská od zdravotníckych zariadení požaduje, by mali byť podľa nej zverejnené online a prehľadným spôsobom. "Takéto opatrenie by mohlo uľahčiť verejnú kontrolu, ministerka však zverejňovanie získaných informácií nenavrhuje," skonštatovala Dančíková, ktorá považuje za dôležité, aby údaje o tom, čo a za koľko nemocnice nakupujú, rezort porovnával a analyzoval a analýzy aj zverejňoval. V prípade, že by niektoré zariadenia nakupovali výhodnejšie ako ostatné odporúča ministerstvu, aby ich postupy stanovilo ako štandard. "Následne by mala nemocnica väčší problém vysvetliť, prečo napríklad určitý prístroj nakúpila o niekoľko stotisíc eur drahšie ako iná," dodala Dančíková.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.