Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Ministerstvo predstavilo zdravotníkom na východe nové platy a riešenia pre lepšie zdravotníctvo

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: Ministerstvo zdravotníctva SR

Vedenie ministerstva zdravotníctva dnes navštívilo zdravotníkov na východe Slovenska. Prvou zastávkou sa stala Fakultná nemocnica J. A. Reimana v Prešove, následne sa zástupcovia rezortu stretli s kolegami – zdravotníkmi v  Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach. Minister Vladimír Lengvarský a štátna tajomníčka Lenka Dunajová Družkovská predstavili zvýšenie platov pre zdravotníkov a rozbehnuté systémové zmeny, ktoré skvalitnia zdravotníctvo na Slovensku.

„Slovenské zdravotníctvo sa za posledných desať rokov nepohlo z miesta. Hneď, ako nám to pandémia umožnila, sme začali pracovať na komplexných riešeniach. Od zaistenia platov zdravotníkov, cez nový systém spravodlivého financovania úkonov, investícií, vzdelávania, až po nastavenie nových pravidiel nakladania so zdravotnými odvodmi. Keďže po fáze príprav postupujeme do realizačnej fázy, chceme plánované zmeny kolegom predstaviť,“ povedal Vladimír Lengvarský, minister zdravotníctva.

Vládou schválený návrh na spravodlivejšie ohodnotenie je výsledkom mesiacov rokovaní so všetkými relevantnými zainteresovanými stranami:  odbormi, komorami, stavovskými organizáciami a združeniami a ďalšími organizáciami. Ministerstvo podotýka, že rokom 2023 sa zvyšovanie platov v zdravotníctve nekončí a v nasledujúcich rokoch bude pokračovať.

 „Ide o najvyššie zvýšenie platov za posledných desať rokov. No predovšetkým riešime ohodnotenie zdravotníkov komplexne, netýka sa len niektorých povolaní. Myslím, že má určitú symbolickú hodnotu skutočnosť, že za našimi kolegami príde z minister - lekár a štátna tajomníčka – sestra,“  podotýka Lenka Dunajková Družkovská, štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva.

Vedenie ministerstva upozornilo, že samotné zvýšené platy zdravotníkov nie sú všeliekom pre slovenské zdravotníctvo. Podľa rezortu je nevyhnutné zaistiť systémové a udržateľné financovanie zdravotníctva.

 

Práve preto rezort pred rokom prevzal iniciatívu pri zavádzaní DRG systému, ktorý má nahradiť súčasný nevyhovujúci systém paušálnych náhrad. Rovnako ministerstvo napravuje aj deformácie v súčasnom nastavení využívania zdravotných odvodov a rozbieha investície  z Plánu obnovy a odolnosti SR do nemocničných zariadení.

 „Práve o týchto veciach chceme s našimi kolegami v nemocniciach hovoriť. Ako prví narážajú na súčasné akútne problémy, ako prví by mali vedieť o pripravovaných riešeniach,“ doplnil Vladimír Lengvarský. 

 Podľa slov ministra sú nemocnice na východe Slovenska prvou zastávkou, no zďaleka nie poslednou. Vedenie ministerstva plánuje navštíviť svojich kolegov v najbližšej dobe aj v ďalších regiónoch.

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.