Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Ministerstvo spustilo výzvy z plánu obnovy za 28 miliónov eur. Financie poputujú do modernizácie starostlivosti o duševné zdravie

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: Ministerstvo zdravotníctva SR

Ministerstvo zdravotníctva spustilo investičný balík z plánu obnovy do skvalitnenia a modernizácie starostlivosti o duševné zdravie na Slovensku. Takmer 28 miliónov eur poputuje do rekonštrukcie lôžkového fondu ústavnej psychiatrickej starostlivosti, do vybudovania psycho-sociálnych centier, psychiatrických stacionárov či do diagnosticko-intervenčných centier pre ľudí s poruchami autistického spektra.

„Ľudia trpiaci psychickými chorobami nemajú očividné zranenia, je jednoduché ich prehliadnuť. Napriek tomu ich ako spoločnosť prehliadať nemôžeme. Investície do kvalitnejšej starostlivosti o duševné zdravie sú totiž investíciami do zdravšieho, bezpečnejšieho a sociálne kompaktnejšieho Slovenska,“ povedal Vladimír Lengvarský, minister zdravotníctva.

Najviac financií, celkovo 10,6 milióna eur, je určených na zlepšenie podmienok pre pacientov v ústavnej psychiatrickej starostlivosti. Z financií  bude realizovaná rekonštrukcia lôžkové fondu, zabezpečí sa zníženie počtu pacientov na jednej izbe a predovšetkým sa nahradia takzvané klietkové postele humánnejšími seklúznymi miestnosťami.

„Výbor OSN pre ľudské práva už v roku 2008 Slovensku odporučil vylúčiť klietkové postele. Napriek tomu sa využívajú. Preto som rád, že túto starú kapitolu starostlivosti o duševne chorých konečne uzavrieme,“ pokračuje Vladimír Lengvarský.

V poradí druhá najvyššia suma z investičného balíka, takmer osem miliónov eur, je určená na vytvorenie psycho-sociálnych centier pre pacientov. Práve tieto centrá dokážu významne predchádzať hospitalizáciám, pomáhajú ohrozeným ľuďom riešiť ich problémy ešte pred tým, ako prerastú do vážnych komplikácií.

Treťou výzvou za 6,5 milióna eur chce rezort doplniť sieť psychiatrických stacionárov pre deti a dospelých. Vďaka fungujúcim stacionárom bude možné pomáhať napríklad ľuďom, ktorí už majú diagnostikovanú chorobu, s návratom do spoločnosti a následnou rehabilitáciou. „Nakoniec, no v neposlednom rade, takmer 2,4 milióna eur chceme investovať do vybudovania diagnosticko-intervenčných centier pre ľudí s poruchami autistického spektra, ktoré na Slovensku významne chýbajú,“ uzavrel minister zdravotníctva.
Kompletné informácie o jednotlivých výzvach budú čoskoro zverejnené na webstránke ministerstva zdravotníctva

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.