Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Ministerstvo upravilo pravidlá pre predpis liekov Paxlovid a Lagevrio

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: Ministerstvo zdravotníctva SR

Koncom minulého týždňa  dorazilo na slovenské územie ďalších 20 799 balení lieku Paxlovid na liečbu ochorenia COVID-19. Vďaka tomu je Slovensko dostatočne zásobené pre najbližšie obdobie. Liečba liekom Paxlovid 150 mg + 100 mg je indikovaná u dospelých pacientov s miernym až stredne ťažkým priebehom ochorenia COVID-19 s potvrdeným ochorením COVID-19 metódou RT-PCR, LAMP testu alebo antigénovým testom vykonaným testovacou autoritou.

Ministerstvo zdravotníctva zaistilo slovenským pacientom dostatočné zásoby lieku Paxlovid pre najbližšie obdobie. Po skúsenostiach s letnou vlnou COVID-19 sa však chce vopred vyhnúť viacerým negatívnym javom, ktoré komplikovali distribúciu antivirotík na Slovensku v minulosti. Jednými z týchto javov bolo napríklad hromadenie liekov „do zásoby“, prípadne predpisovanie bez potvrdenie ochorenia.
 
Ministerstvo zdravotníctva je presvedčené, že boj s ochorením COVID-19 sa musí opierať o solidaritu, pričom kľúčovou úlohou je chrániť skupiny, ktoré sú ohrozené ťažkým priebehom. Preto pred nasadením lieku je potrebné potvrdenie ochorenia prostredníctvom PCR testu alebo antigénovým testom od niektorej z testovacích autorít. Ide o zariadenia, v ktorých testovanie vykonáva vyškolený personál, ako sú MOM a v ktorých testovaná osoba dostane o výsledku relevantný doklad.  Pre indikáciu, teda predpísanie lieku, nebude možné využiť  domáci antigénový test. Rovnaké pravidlo platí aj pre indikáciu lieku Lagevrio. Aktualizované usmernenie MZ SR je zverejnené na stránke ministerstva: https://www.health.gov.sk/?covid-19-metodicke-usmernenia.
Liek Paxlovid je naďalej určený pacientom s ochorením COVID-19, ktorí majú zvýšené riziko ťažkého priebehu ochorenia. Nasadenie lieku prebehne do piatich dní od nástupu symptómov.

Medzi rizikové skupiny patria napríklad pacienti starší ako 60 rokov, pacienti s chronickým srdcovocievnym ochorením v štádiu srdcového zlyhávania, s cukrovkou s pokročilými chronickými komplikáciami, neurologickými ochoreniami, chronickými ochoreniami pľúc alebo artériovou hypertenziou.

V nemocničných zariadeniach je k dispozícii aj liek Veklury s obsahom účinnej látky remdezivir. Liek môže byť podaný formou intravenóznej infúzie dospelým pacientom, pri ktorých je zvýšené riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19. V nemocniciach je k dispozícii aj liek Lagevrio s účinnou látkou molnupiravir.

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.