Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

MZ chce podnietiť pacientov viac sa pýtať

Kategória: Spravodajstvo

Ministerstvo zdravotníctva s prvým júlovým dňom začína kampaň Pýtajte sa lekára.

BRATISLAVA 28. júna (SITA) - Pacienti by mohli v lekárňach platiť menej, ak by sa svojich lekárov viac pýtali na generické lieky, ktoré sú oproti originálnym lacnejšie. Tvrdí to ministerstvo zdravotníctva (MZ), ktoré od prvého júla začína kampaň Pýtajte sa lekára. Prostredníctvom projektu sa majú pacienti dostať ku kvalifikovaným údajom a radám, ktoré sa týkajú zdravotnej starostlivosti. Zdrojom informácií budú plagáty, nová aplikácia na stránke MZ, ako i prednášky pre seniorov.

Ako vysvetlila šéfka rezortu zdravotníctva Zuzana Zvolenská, cieľom kampane je pomôcť pacientom prelomiť psychickú bariéru, aby vedeli, že to, čo sa chcú svojho lekára opýtať, je normálne. "Skúsenosti z praxe naznačujú, že pacienti často nevedia, ako správne užívať lieky, ako ušetriť na doplatkoch za lieky, kedy navštíviť lekára, aké otázky mu adresovať," uviedla Zvolenská. Verí, že kampaň privítajú aj samotní lekári, nakoľko aj vďaka tomuto projektu by sa pri ošetrovaní pacientov mohla urýchliť vzájomná komunikácia.

V novej aplikácii na stránke ministerstva zdravotníctva pacienti nájdu potrebné informácie ako napríklad charakteristiku generického lieku, interakcie liekov či obsah preventívnych prehliadok. Sekcia otázky pre lekára im zase pomôže nájsť inšpiráciu, čo sa majú svojho lekára pýtať. "Som presvedčený, že práve takéto informačné kampane prispievajú k vzdelávaniu pacientov. Zvyšovanie ich vedomostí pomáha prevencii, v konečnom dôsledku teda ochraňuje zdravie," skonštatoval generálny riaditeľ Sekcie farmácie a liekovej politiky MZ SR Adam Hlôška. Zároveň podotkol, že generické lieky, ktoré zabezpečia rovnako účinnú liečbu ako originálne lieky, šetria pacientom peniaze.

Súčasťou projektu budú aj prednášky pre dôchodcov po celom Slovensku s ktorými plánuje ministerstvo začať na jeseň tohto roka. Kampaň preto ocenil aj predseda Jednoty dôchodcov Slovenska Ján Lipiansky, podľa ktorého táto akcia zlepší informovanosť pacientov. "Sme takí bojazliví, myslíme si, že náš zdravotný stav zachráni obrovské množstvo liekov, možno, že niekedy aj lekár tejto atmosfére podľahne a nie je to skutočne dobrá situácia," uviedol Lipiansky.

Iniciatívu rezortu víta aj Asociácia na ochranu práv pacientov. "Pacient, ktorý je informovaný a ktorý je vzdelaný, sa určite vie lepšie postarať o svoje zdravie, je spokojnejší a je určite v lepšej psychickej pohode ," dodala viceprezidentka asociácie Marica Laščeková.

Rezort zdravotníctva na kampaň vynaloží 1 393 eur. Financie budú použité na tlač plagátov. MZ so žiadosťou o zaslanie ponuky oslovilo 12 firiem, rozhodujúcim kritériom bola cena.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.