Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

MZ chce upraviť preventívne urologické prehliadky

Kategória: Spravodajstvo

Rezort zdravotníctva navrhuje znížiť vek poistenca s výskytom karcinómu prostaty v prvostupňovom príbuzenstve, ktorý bude mať nárok na preventívnu urologickú prehliadku.

BRATISLAVA 7. októbra (SITA) - Na urologické preventívne prehliadky hradené poisťovňou by mali mať nárok muži už vo veku nad 40 rokov. Ministerstvo zdravotníctva pripravilo návrh novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá znižuje vek poistenca s výskytom karcinómu prostaty v prvostupňovom príbuzenstve a náležite k tomu upravuje aj periodicitu prehliadok. Dnes má nárok na poisťovňou hradenú prehliadku u urológa muž nad 50 rokov, a to raz za tri roky. Po novom by sa vek mužov, v príbuzenstve ktorých sa vyskytla rakovina prostaty, znížil na 40 rokov a v závislosti hodnoty PSA (Prostatický špecifický antigén) sa upravia aj frekvencie prehliadok, a to v rozmedzí raz za rok, raz za dva roky, či raz za tri roky. Rezort navrhuje upraviť urologické prehliadky, aby sa včasne diagnostikovalo ochorenie, čím by sa znížili finančné náklady na liečbu pacienta.

Dve z troch zdravotných poisťovní už aj dnes uhrádzajú urologické prehliadky poistencov nad 40 rokov. Všeobecná zdravotná poisťovňa poskytuje takúto možnosť svojim poistencom raz za tri roky a zdravotná poisťovňa Union raz za dva roky. Rezort zdravotníctva má v pláne upraviť aj preventívnu gastroenterologickú prehliadku. Navrhuje do nej doplniť skríning rakoviny konečníka a hrubého čreva, ktorý v doterajšej právnej úprave chýbal. "Funkčnosťou skríningového programu sa zaistí aktívne a organizované vyhľadávanie rakoviny konečníka a hrubého čreva vo včasnom štádiu choroby," uvádza ministerstvo v dôvodovej správe. Týkať sa bude ako mužov tak i žien nad 50 rokov, pričom štandardizovaný test na okultné krvácanie bude jedenkrát za dva roky. Do slovenských právny predpisov sa skríning dopĺňa na základe Európskych štandardov, ktoré boli prijaté ešte v roku 2011.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.