Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

MZ na spoločnom platovom zákone zatiaľ nepracuje

Kategória: Spravodajstvo

Ministerstvo zdravotníctva chce novú platovú legislatívu, ktorá nebude diskriminovať iných zdravotníckych pracovníkov.

BRATISLAVA 7. augusta (SITA) - Ministerstvo zdravotníctva SR trvá na tom, že chce robiť na novej platovej legislatíve, ktorá nebude diskriminovať iných zdravotníckych pracovníkov a bude v súlade s platnou legislatívou. Ako však uviedla Martina Lidinská z MZ, v súčasnosti nepracujú na jednom spoločnom zákone pre zdravotníckych pracovníkov. "Nikdy sme ani nehovorili, že na spoločnom zákone už pracujeme," uviedla Lidinská.
O potrebe vytvoriť jeden spoločný zákon pre všetkých zdravotníckych pracovníkov informovalo ministerstvo zdravotníctva ešte v máji. "O príprave zákona chceme diskutovať so všetkými skupinami, aby mal každý možnosť vyjadriť sa," povedala pre agentúru SITA hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková ešte v máji.

Spoločný zákon pre všetkých zdravotníckych pracovníkov požadujú medicínsko-technickí pracovníci aj fyzioterapeuti. Reagujú tak na samostatný mzdový zákon sestier a pôrodných asistentiek. Argumentujú tým, že majú rovnaké vzdelanie a rovnako náročnú prácu ako sestry a preto chcú byť adekvátne tomu ohodnotení.

Zvýšené mzdy, ktoré si sestry vybojovali a presadili aj v legislatíve, sú však momentálne na Ústavnom súde (ÚS). Ten v júni tohto roka pozastavil účinnosť zákona o mzdových nárokoch sestier, kým vo veci nerozhodne. Generálna prokuratúra, ktorá podnet iniciovaný Slovenskou lekárskou komorou posunula na ÚS, ako jeden z dôvodov na preskúmanie ústavnosti zákona uviedla aj to, že je nesystémové zvyšovať mzdy iba vybraným zdravotníckym pracovníkom.

Vlastný zákon o mzdách majú aj lekári. To, či aj o tomto zákone sa nakoniec nebude rozhodovať na ÚS, je zatiaľ otvorené. Podanie na preskúmanie ústavnosti totižto zvažuje Asociácia nemocníc Slovenska.

 

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.