Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

MZ navrhuje prerozdeľovanie poistného po novom

Kategória: Spravodajstvo

Okrem veku, pohlavia a ekonomickej aktivity poistenca sa bude vybrané poistné medzi zdravotnými poisťovňami prerozdeľovať aj na základe prediktoru chorobnosti.

BRATISLAVA 28. augusta (SITA) - Ministerstvo zdravotníctva navrhlo podrobnosti o mesačnom prerozdeľovaní preddavkov na poistné a o ročnom prerozdeľovaní poistného na verejné zdravotné poistenie, ktoré v sebe zahŕňajú už nový parameter, prediktor chorobnosti. Vyplýva to z vyhlášky rezortu zdravotníctva, ktorá je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Okrem veku, pohlavia a ekonomickej aktivity poistenca sa bude vybrané poistné medzi zdravotnými poisťovňami prerozdeľovať aj na základe prediktoru chorobnosti, ktorý zavádza farmaceuticko-nákladové skupiny. Nový parameter prerozdeľovacieho mechanizmu má zabezpečiť, že po prerozdelení dostane každá zo zdravotných poisťovní rovnakú platbu na poistenca v rovnakej rizikovej skupine. Zdroje tak majú smerovať za chorými, a teda nákladnejšími pacientmi.

Nový prediktor chorobnosti zaviedla novela zákona o zdravotnom poistení s účinnosťou od 1. júla tohto roka. "Prerozdeľovanie poistného za mesiac júl 2012 vykoná v mesiaci september 2012 s použitím indexu rizika nákladov a farmaceuticko-nákladových skupín," konštatuje sa v dôvodovej správe.
Dôvodom na zavedenie nového parametra bola podľa prekladateľa novely zákona o zdravotnom poistení Richarda Rašiho (Smer- SD) skutočnosť, že vek, pohlavie či ekonomická aktivita dokázali vysvetliť len malú časť variability nákladov.

Ministerstvo zároveň ďalšími vyhláškami, ktoré sú v súčasnosti tiež v medzirezortnom pripomienkovom konaní, stanovilo aj zoznam 24 farmaceuticko nákladových skupín, výpočet indexu rizika nákladov a podrobnosti o zaraďovaní poistencov do farmaceuticko-nákladových skupín. Posledná menovaná vyhláška stanovuje, že poistenci sa do farmaceuticko-nákladových skupín klasifikujú na základe spotreby liekov za predchádzajúcich 12 mesiacov. Poistenec sa do skupiny zaradí, ak mal za sledovaných 12 mesiacov poskytnutých aspoň 181 štandardných dávok liečiva všetkých liekov v ATC skupinách, ktoré definujú príslušnú skupinu.

Ministerstvo zdravotníctva predpokladá účinnosť vyhlášok už 10. septembra.

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.