Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

MZ obmedzí predaj ďalších 2 liekov so pseudoefedrínom

Kategória: Spravodajstvo

Ide o horúce nápoje proti chrípke a prechladnutiu. Lekárnici už budú môcť vydať len jeden, prípadne dve balenia liekov.

BRATISLAVA 3. februára (SITA) - Lekárnici budú môcť pacientom vydať len jeden, prípadne dve balenia nových registrovaných liekov, horúcich nápojov proti chrípke a prechladnutiu. Ide o dva voľnopredajné lieky obsahujúce drogový prekurzor pseudoefedrín v granulovanom prášku. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) chce týmto opatrením obmedziť dostupnosť látky, keďže ju narkomani zneužívajú na domácu výrobu pervitínu. Na predaj voľne dostupných liekov s obsahom pseudoefedrínu zavádza rezort obmedzenie už po štvrtýkrát.

Vydaný počet balení lieku nebude môcť obsahovať viac ako 720 mg pseudoefedrínu. "Z takého množstva sa nedá získať omamná alebo psychotropná látka, ktorá by sa mohla zneužiť na nezákonné účely. Nové opatrenie obmedzí nákupy neprimeraného množstva tohto druhu voľnopredajných liekov," vysvetľuje generálny riaditeľ Sekcie farmácie a liekovej politiky MZ Adam Hlôška. 
Pseudoefedrín samotný nie je omamnou ani psychotropnou látkou. Jeho väčšie množstvo však môže mať takýto efekt. "Osoby závislé od omamných alebo psychotropných látok, resp. díleri týchto drog, dokážu z väčšieho množstva pseudoefedrínu získať omamnú alebo psychotropnú látku, ktorú buď užívajú alebo predávajú," konštatuje riaditeľ Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Ján Mazag. 

Horúce nápoje sa tak zaradia do zoznamu liekov, ktoré lekárne vydávajú len v presne určenom počte, napriek tomu, že sú voľne dostupné a teda nie sú viazané na lekársky predpis. V registri potenciálne zneužiteľných liekov tak bude po novom 26 druhov liečiv. 

Predaj voľne dostupných prípravkov s obsahom pseudoefedrínu obmedzil rezort zdravotníctva po prvýkrát v roku 2010 pre 21 druhov liekov. Lekárnici ich mohli vydávať len v množstve, aké je potrebné na jeden liečebný cyklus. Rok na to do zoznamu pribudol jeden liek a v roku 2012 ďalšie dva.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.