Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

MZ pozastavilo platnosť usmernenia, ktoré malo zjednodušiť proces zmeny pohlavia

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: TASR

Bratislava 6. júna (TASR) - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pozastavilo platnosť odborného usmernenia, ktoré malo zjednodušiť proces zmeny pohlavia u transrodových ľudí. Jeho platnosť sa má obnoviť uverejnením štandardných postupov pri diagnóze transsexualizmu, ktoré doteraz chýbali. Vyplýva to z vestníka zverejnenom na webe MZ SR.

 "Pozastavenie platnosti a účinnosti uvedeného odborného usmernenia sa vykonáva z dôvodu zadefinovania štandardných postupov správneho poskytovania zdravotnej starostlivosti osobe s diagnózou F 64.0 v súlade s ustanovením o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších zákonov," vysvetlilo ministerstvo. Dodalo, že uverejnením štandardného postupu pre diagnostickú jednotku F 64.0 transsexualizmus sa jeho platnosť obnoví.
      Usmernenie rezort pripravil v spolupráci s odbornou spoločnosťou. Priniesť malo viacero zmien, ktoré mali podľa iniciatívy Inakosť zjednodušiť proces zmeny pohlavia pre transrodových ľudí. Cieľom usmernenia bolo zjednotiť postupy a odstrániť právnu neistotu lekárov i pacientov. Privítalo ho aj Amnesty International Slovensko či občianske združenie Ethos, spolok sekularistov na Slovensku.
      Naopak, o jeho stiahnutie žiadalo ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) viac ako 20 poslancov koaličného hnutia OĽANO. Usmernenie kritizovalo aj mimoparlamentné KDH a poslanci Anna Záborská a Richard Vašečka z mimoparlamentnej Kresťanskej únie.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.