Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

MZ SR: Pracujeme na tom, aby mali zdravotníci lepšie podmienky

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: TASR

Bratislava 5. novembra (TASR) - Pracujeme na tom, aby zdravotníci mali lepšie podmienky a boli za svoju prácu adekvátne ohodnotení. Deklaruje to ministerstvo zdravotníctva, ktoré tak reaguje na piatkovú tlačovú konferenciu zástupcov Lekárskeho odborového združenia (LOZ). To informovalo, že dať výpoveď zo služieb je momentálne pripravených 2511 lekárov.

"Veľmi pekne prosíme lekárov, všetkých zdravotníkov o to, aby zostali stáť pri pacientovi. Epidemiologická situácia sa nám zhoršuje, počet pacientov v nemocniciach narastá a prosíme, aby sme sa v tejto chvíli spoločne sústredili na ochranu zdravia a životov ľudí," uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.
      Ministerstvo tvrdí, že "tvrdo pracuje" na tom, aby zvládlo pandémiu COVID-19 a zároveň i na viacerých dôležitých systematických krokoch v prospech pacienta a zdravotníkov v systéme. Poukazuje pritom na nachystanú reformu nemocníc, ktorá má priniesť viac zachránených životov a zdravotníkom kvalitnejšie podmienky na prácu. Rezort tiež spomína reformu ambulantnej siete či reformu urgentnej zdravotnej starostlivosti.
      "Robíme všetko pre to, aby sa finančné ohodnotenie zdravotníkov od budúceho roka zlepšilo, zdravotníci zatiaľ ako jediní budú mať valorizované platy. Pracujeme tiež na zmenách v oblasti vzdelávania, zjednodušujeme podmienky na príchod lekárov zo zahraničia, plánujeme zaviesť inštitút dočasnej odbornej stáže, vďaka ktorej budú môcť lekári zo zahraničia skôr pracovať v systéme pri pacientovi a mnoho ďalších krokov," spresnila Eliášová.
      Členovia LOZ informovali, že dať výpoveď zo služieb je momentálne pripravených 2511 lekárov. Sú to lekári zo všetkých fakultných, univerzitných aj okresných nemocníc. Tí sa podpísali pod deklaráciu o pripravenosti k výpovediam zo služieb, ak sa nezlepšia ich podmienky a nebude sa riešiť mimoriadne vážna situácia v slovenskom zdravotníctve. Tá sa však podľa odborárov nezmenila a naďalej sa zhoršuje. Pripomenuli, že chod slovenských nemocníc nie je možný bez dobrovoľných súhlasov lekárov na nadčasovú prácu. Optimalizácia siete nemocníc nie je podľa nich univerzálne riešenie všetkých problémov zdravotníctva.
      Podporu lekárom vyjadril nezaradený poslanec Národnej rady SR z mimoparlamentnej strany Hlas-SD a bývalý minister zdravotníctva Richard Raši. Myslí si, že zdravotníctvo je na pokraji záujmu vlády Eduarda Hegera (OĽANO) a funguje len vďaka nasadeniu zdravotníkov. "Ministra zdravotníctva som opakovane vyzýval, aby odmeňovanie zdravotníkov riešil, pretože o lekárov a sestry bojujú všetky krajiny v Európe. Minister však neurobil nič. Preto Hlas-SD pri rokovaní o štátnom rozpočte navrhne navýšenie platieb za poistencov štátu o pol miliardy eur, ktoré by sa mali presunúť z rezervy vlády," povedal Raši.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.