Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

MZ vybralo poradcu pre novú bratislavskú nemocnicu

Kategória: Spravodajstvo

Koncept novej univerzitnej nemocnice vypracujú firmy Ernst & Young a Ružička Csekes.

BRATISLAVA 6. marca (SITA) - Koncept novej bratislavskej univerzitnej nemocnice vypracuje konzorcium dvoch firiem Ernst & Young Financial Advisory, s. r. o. a Ružička Csekes, s. r. o. Za štúdiu uskutočniteľnosti výstavby dostane cez 800 tisíc eur. V prípade, že by ministerstvo zdravotníctva (MZ) potrebovalo dodatočné služby nad rámec tejto štúdie, stálo by ho to ďalších približne 140 tisíc eur. Ako uviedol riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR Ivan Poprocký, zmluvu s konzorciom podpíšu v piatok. O zákazku sa uchádzal ešte jeden záujemca, ktorým bola skupina architektov. Nemocnica je plánovaná ako pilotný projekt verejno-súkromného partnerstva.

Štúdia uskutočniteľnosti má byť známa v máji toho roka. Ako Poprocký podotkol, konzorcium už robilo viacero takýchto štúdií v zahraničí. Ministerstvo má podľa neho jasnú predstavu, aký má byť jej obsah, teraz ho len potrebuje naplniť. Štúdia do detailov rozpíše funkčný model nemocnice, a teda aké výkony budú poskytované, v akej štruktúre, v akom množstve, koľko bude operačných sál, diagnostík a lôžok, ako i to koľko ambulantných vyšetrení či hospitalizácií a na akých oddeleniach má byť robených. 

Kľúčové podľa Poprockého je, aby bola nemocnica maximálne efektívna a boli v nej správne prepojené funkčné celky. "Problém výstavby nemocníc nie je v tom, že by to veľa stálo, keď sa to stavia, ale problém je v tom, že keď sa nemocnica zle postaví, tak treba 50 rokov živiť neefektívnu nemocnicu," povedal Poprocký. Ministerstvo si požiadavky ako napríklad počet lôžok zatiaľ nekladie, jediné obmedzenia pre poradcov sú v rovine makroekonomickej. Podľa Poprockého projekt musí byť nastavený tak, že bude samofinancovateľný, nebudú požadované žiadne dodatočné zdroje a nebudú sa vyžadovať žiadne štátne záruky. 

Nová nemocnica je plánovaná v areáli Nemocnice sv. Michala na Patrónke. Podľa prepočtov MZ by mala stáť približne 250 mil. eur. Postaviť a prevádzkovať ju má súkromný partner, jej vlastníkom by však mal byť štát, ktorý bude garantovať dlhodobú zmluvu so zdravotnou poisťovňou. S hľadaním súkromného partnera plánuje rezort zdravotníctva začať v polovici tohto roka. Celý proces výberu odhaduje Poprocký, v ideálnom prípade, na jeden rok. Ak pôjde všetko podľa plánu, nová nemocnica by v hlavnom meste mohla stáť už koncom roka 2016. Zvládnuť by mala približne 40 tisíc hospitalizácií ročne s tým, že v nej budú len akútne lôžka. Po jej dokončení by sa mali uzatvoriť niektoré už nevyhovujúce budovy bratislavskej univerzitnej nemocnice. Odpoveď na otázku, ktoré to budú, má dať štúdia. Podľa Poprockého sú však na tom v súčasnosti najhoršie Kramáre. Jedna, alebo viac zachovaných budov, by mala slúžiť pre chronických pacientov. Téme moderných zdravotníckych zariadení sa venovala štvrtková medzinárodná konferencia Nemocnica novej generácie, pod záštitou ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.