Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

MZ vymedzilo cezhraničnú starostlivosť so súhlasom ZP

Kategória: Spravodajstvo

Celkovo zoznam obsahuje 133 výkonov v 12 medicínskych odboroch, na ktoré musí mať pacient predchádzajúci súhlas svojej zdravotnej poisťovne. Podľa ministerstva zdravotníctva ide o finančne nákladné výkony.

BRATISLAVA 18. septembra (SITA) - Od októbra by mala byť liečba v ostatných členských krajinách Európskej únie pre slovenských pacientov dostupnejšia. V niektorých prípadoch ju môžu podstúpiť aj bez odobrenia svojej zdravotnej poisťovne, pričom náklady im preplatené budú, v iných si odobrenie musia zase vopred vyžiadať. Konkrétne zdravotné výkony, ktoré podliehajú predchádzajúcemu súhlasu zdravotnej poisťovne, už ministerstvo zdravotníctva (MZ) skompletizovalo do vyhlášky o cezhraničnej zdravotnej starostlivosti, ktorá je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Súhlas je potrebný na preplatenie liečebných nákladov.

Pacient, ktorý chce podstúpiť zákrok či vyšetrenie za hranicami Slovenska, musí mať odobrenie poisťovne napríklad pri roboticky asistovanej operácii, operácii mozgu pri epilepsii, zdravotných výkonoch asistovanej reprodukcie, pri transplantácii obličky, či pri genetickom vyšetrení. Celkovo zoznam obsahuje 133 výkonov v 12 medicínskych odboroch. Podľa ministerstva zdravotníctva si vyžadujú predchádzajúci súhlas, nakoľko sú finančne nákladné. "Ostatné výkony, operácie vrátane plánovaných, ktoré nie sú uvedené vo vyhláške, môže pacient absolvovať v ostatných krajinách EÚ bez súhlasu zdravotnej poisťovne, a aj bez tohto súhlasu mu budú preplatené do takej výšky, ako by mu boli preplatené v SR," uviedla hovorkyňa MZ Zuzana Čižmáriková.

V prípade členských krajín EÚ budú poistencovi preplatené náklady na liečenie, ktoré patria do rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia v SR. "Zdravotná poisťovňa v takomto prípade uhradí poistencovi za poskytovanie zdravotnej starostlivosti úhradu v takej výške, akú by uhradila poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti na území Slovenskej republiky, zvyšnú časť si musí poistenec uhradiť z vlastných zdrojov," uvádza MZ SR.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.