Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Na Slovensko by sme mohli z Kuby doviezť liek na diabetickú nohu

Kategória: Spravodajstvo

Ministerstvo zdravotníctva momentálne posudzuje lieky, ktoré by bolo možné doviezť z Kuby na Slovensko. 

Bratislava 22. januára (TASR) – Ministerstvo zdravotníctva momentálne posudzuje lieky, ktoré by bolo možné doviezť z Kuby na Slovensko. Záujem o ne koncom roka 2015 prejavil premiér Robert Fico (Smer-SD). Kuba je podľa neho vo vývoji liekov jeden z najvyspelejších štátov.
      "Lieky aktuálne posudzujeme z ich možného použitia pre pacientov, predovšetkým v súvislosti s legislatívou ich uvádzania na trh v rámci EÚ a Slovenska," povedal pre TASR hovorca ministerstva zdravotníctva Peter Bubla. Vhodný by podľa neho mohol byť liek na liečbu diabetickej nohy.
      Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nemá zatiaľ o liekoch bližšie informácie. "Ak by nám bola podaná žiadosť o registráciu uvedených liekov, sme pripravení spolupracovať," informovala TASR Diana Madarászová z referátu pre komunikáciu s médiami štátneho ústavu. Pod registráciou lieku možno rozumieť povolenie na jeho uvedenie na trh.
      Fico by chcel práve cez oblasť liekov riešiť dlh Kuby voči Slovensku. Premiéra napríklad zaujal liek znižujúci riziko amputácie nohy pri cukrovke.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.