Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Na Slovensku údajne chýba onkologická liečba

Kategória: Spravodajstvo

Problémy mala spôsobiť zmena financovania uvedených liekov, ktorá nastala ešte v roku 2010

BRATISLAVA 12. januára (SITA) - Na Slovensku údajne chýba cielená onkologická liečba pre pacientov, pre ktorých je táto život zachraňujúca liečba indikovaná. Občianske združenie europacolon slovensko sa na to v liste sťažuje ministrovi zdravotníctva Ivanovi Uhliarikovi. Zároveň ho žiada o riešenie tohto stavu. Problémy mala spôsobiť zmena financovania uvedených liekov, ktorá nastala ešte v roku 2010. "Vážený pán minister, žiadame Vás o okamžitú reakciu a riešenie dlhodobej situácie nedostupnosti cielenej liečby, ktorá vznikla preradením liekov z I do A režimu na základe Vášho rozhodnutia. Týmto rozhodnutím bola prenesená obrovská finančná záťaž na nemocnice, ktoré nemajú peniaze ani "na svoju prevádzku", a spôsobený nemorálny tlak na lekárov, ktorí nemôžu podávať liečbu a dodržiavať Hippokratovu prísahu,“ píše sa v liste.

Občianske združenie pritom podľa vlastných slov prijíma so znepokojením, ak ministerstvo konštatuje, že neeviduje žiadne problémy ani sťažnosti, ktoré by vyplývali zo zmeny úhrad liekov. "A to v situácii, kedy problémy verejne deklarovala nemocnica v Liptovskom Mikuláši a rovnako zlá situácia je aj v iných regiónoch Slovenska,“ konštatuje združenie. Nemocnica v Liptovskom Mikuláši podľa neho aktuálne nedokáže zabezpečiť adekvátnu liečbu pre 24 z 35 pacientov, ktorým je indikovaná. Združenie pritom tvrdí, že niektorí pacienti i lekári sa boja k tejto problematike verejne vyjadriť. Ide podľa neho o začarovaný kruh, v ktorom sa pacienti obávajú dožadovať inovatívnej liečby, aby nespôsobili problémy svojmu lekárovi či nemocnici. Onkológovia o tomto probléme väčšinou tiež zo strachu mlčia, a to, aj keď musia posielať pacientov z nemocnice domov bez toho, aby im poskytli liečbu.

Zmena financovania cielenej onkologickej liečby vyvolala v roku 2010 vlnu kritiky. Najmä občianske združenia protestovali a obávali sa, že zmena spôsobí nedostupnosť liečby. Rezort zdravotníctva takéto obvinenia odmietal.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.