Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Najvyšší súd USA podporil Obamov zdravotnícky zákon

Kategória: Spravodajstvo

Proti je 23 amerických štátov a organizácie malých podnikateľov. Šéf Snemovne reprezentantov amerického Kongresu John Boehner sa vyslovil za to, aby Kongres Obamov zákon vyhlásil za neplatný.

WASHINGTON 28. júna (SITA, Reuters) - Najvyšší americký súd podporil hlavný bod zmeny zákona o zdravotníckej starostlivosti z dielne prezidenta Baracka Obamu napriek tomu, že sudcovia neboli jednotní. Zákon vyžaduje, aby väčšina Američanov do roku 2014 mala zdravotné poistenie, alebo aby platili finančné pokuty. "Zákon o cenovo dostupnej zdravotníckej starostlivosti, ktorý si vyžaduje, aby určité osoby platili finančné pokuty, ak si nezadovážia zdravotné poistenie, by sa mohol v celku označiť ako daň," napísal hlavný sudca USA John Roberts. "Pretože ústava takúto daň dovoľuje, nie je našou úlohou zakázať to," uzavrel. Pomer hlasov bol 5 ku 4.

Tento zákon, ktorý si vyžiada náklady 2,6 bil. USD, znamená najväčšiu zmenu amerického systému zdravotníckej starostlivosti za takmer 50 rokov. Jeho cieľom je poskytnúť zdravotné poistenie pre viac ako 30 mil. doteraz nepoistených Američanov a zmierniť rast nákladov na zdravotnícku starostlivosť. Kritici zákona tvrdia, že tento zákon príliš zasahuje do života jednotlivcov. Proti zákonu sa na súd obrátilo 23 amerických štátov a organizácie malých podnikateľov. Šéf Snemovne reprezentantov amerického Kongresu John Boehner sa vyjadril, že rozhodnutie súdu poukazuje na nutnosť toho, aby Kongres Obamov zákon o zdravotníckej starostlivosti vyhlásil za neplatný.

(1 EUR = 1,2418 USD)

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.