Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Nemecké kliniky ponúkajú zdravotníkom 500 miest

Kategória: Spravodajstvo

Počas prvého ročníka Job Days Lekárstva a zdravia si uplatnenie našlo 144 lekárov. Počty o ďalších zdravotníckych pracovníkov zatiaľ nie sú známe.

BRATISLAVA 13. marca (SITA) - Anestéziológia, chirurgia, interná medicína, kardiológia, gynekológia, ortopédia, pediatria či psychiatria. To je len časť z odborov, pre ktoré hľadajú najlepšie nemecké kliniky slovenských zdravotníkov na tohtoročných v poradí druhých medzinárodných Job Days Lekárstva a zdravia. Prácu lekárom, zdravotným sestrám, ošetrovateľom ako aj ostatnému kvalifikovanému zdravotníckemu personálu prišlo ponúknuť 20 kliník s vyše dvesto pracoviskami po celom Nemecku. Voľných je cez 500 pracovných miest vo všetkých odboroch medicíny.

Generálny riaditeľ druhých Job Days Randolf T. Kunert predpokladá, že tento rok sa im podarí presvedčiť na prácu v Nemecku viac ako dvesto slovenských zdravotníkov. Ako spresnil, počas prvého ročníka našlo uplatnenie 144 slovenských lekárov. Štatistiky o zdravotných sestrách doposiaľ nemajú, ako však priblížil, tento rok sa budú zdôrazňovať na veľtrhu najme pracovné miesta pre ne. Slovenských zdravotníkov si podľa Kunerta pochvaľujú v Nemecku najmä pre ich vzdelanie, zodpovednosť, lojalitu a tímovú prácu.

Koľko lekárov ročne opustí Slovensko a za miesto svojho ďalšieho pôsobiska si zvolí zahraničie, nie je presne známe. Predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský uviedol, že takýmito číslami nedisponujú. Podľa neho však pred časom saské kliniky zverejnili počty zahraničných lekárov. Slováci v tomto rebríčku mali skončiť hneď po Poliakoch, na druhom mieste. Odlev lekárov podľa Visolajského spôsobuje najmä zhoršujúca sa situácia v slovenskom zdravotníctve.

"Osobne si myslím, že je to hlavne skepsa, ktorá sa ešte utvrdila po nedodržanom memorande, že lekári viacej rokov vidia, ako to tu upadá a nemajú to svetlo na konci tunela," uviedol Visolajský s tým, že lekári z toho nevidia žiadne východisko. Dôvod, prečo odchádzajú napríklad do spomínaného Nemecka, vidí v tom, že tam lekári riešia len medicínu a svojich pacientov a žiadne iné problémy. "My ako LOZ to chceme zmeniť, aby lekári zostali na Slovensku, aby sa slovenský pacient mal lepšie," povedal predseda lekárskych odborárov. Ten zároveň upozorňuje, že Slovensko by naopak potrebovalo ďalších lekárov, keďže v mnohých odboroch je ich nedostatok. Vychádzajúc z údajov Európskej únie hovorí o potrebe viac ako 3 tis. lekárov.

"My sme jediná krajina v OECD a vyspelej Európe, kde za posledných desať rokov klesol počet lekárov a sestier," povedal predseda LOZ. S problémom s chýbajúcimi lekármi sa podľa neho boria všetky odbory, najviac však vypichol nedostatok lekárov na ARO či gynekológov. Predpokladá, že vážny problém do budúcna nastane aj pri všeobecných lekároch, kde mnohí z nich majú už vyšší vek a po ich výpadku nebudú mať za sebe náhradu. "Všetci moji známi, ktorí odišli do Nemecka alebo inej krajiny, tam aj zostali s tým, že keď sa s nimi stretávam, tak majú ten pocit, že sú stále Slováci a chcú sa vrátiť a mrzí ich, že tu to nefunguje a systém je zlý," skonštatoval Visolajský.

Presné štatistiky o počte odídencov majú na rozdiel od slovenských odborárov v Česku. "Je to zhruba 800 lekárov ročne, čo sú tri štvrtiny jedného promočného ročníka na lekárskych fakultách," uviedol predseda Lekárskeho odborového klubu - Zväzu českých lekárov Martin Engel. Ako zdôraznil, do zahraničia odchádzajú najmä nemocniční lekári alebo mladí, ktorí ešte nikde nenastúpili. Tento segment tak podľa neho krváca namiesto toho, aby bolo prijaté jednoduché stabilizačné opatrenie.

Ako Visolajský tak aj Engel tvrdia, že pri odchode lekárov za hranice svojej krajiny nehrá úlohu plat. Napriek tomu, napríklad mesačné mzdy ponúkané v nemeckých klinikách sa pohybujú od 3 844 eur v hrubom pre absolventa až po 10 tisíc eur pre primára. Ďalšími výhodami, ktoré ponúka nemecká strana, sú podľa Kunerta odborné vzdelávanie, podnikové dôchodkové zabezpečenie či dočasné bezplatné ubytovanie vo vlastných ubytovniach. Medzinárodné Job Days Lekárstva a zdravia potrvajú od 15. do 16. marca. Miestom ich konanie bude Bratislava.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.